Prezydent Bronisław Komorowski kończy 60 lat
4 czerwca 60 lat kończy Bronisław Komorowski, czwarty prezydent Rzeczypospolitej Polskiej po 1989 roku, wybrany w wyborach powszechnych. Wygrał przyspieszone wybory prezydenckie, zarządzone po śmierci Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Kandydat Platformy Obywatelskiej pokonał w drugiej turze reprezentanta Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
Przed objęciem obowiązków prezydenta po śmierci Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 roku, blisko trzy lata pełnił funkcję marszałka Sejmu. Wcześniej był między innymi ministrem obrony w rządzie Jerzego Buzka, a w V kadencji parlamentu - wicemarszałkiem Sejmu. W Sejmie Bronisław Komorowski zasiadał od 1991 roku. Początkowo był posłem Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Odszedł z niej do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Pełnił funkcję jego wiceprezesa.
Od 1997 roku do 2000 przewodniczył sejmowej Komisji Obrony Narodowej. W latach 2000-2001 w rządzie Jerzego Buzka zajmował stanowisko ministra obrony narodowej. Wcześniej, w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej pełnił funkcję cywilnego wiceministra obrony narodowej. W V kadencji parlamentu był wicemarszałkiem Sejmu. W okresie PRL Bronisław Komorowski był aktywnym działaczem opozycji. W 1980 roku wstąpił do NSZZ Solidarność i organizował struktury związku w Regionie Mazowsze. W 1981 roku był jednym z sygnatariuszy deklaracji założycielskiej Klubów Służby Niepodległości.
Pięcioletnia kadencja prezydencka Bronisława Komorowskiego rozpoczęła się 6 sierpnia 2010 z chwilą złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Przed złożeniem przysięgi zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Pierwszym powszechnie obowiązującym aktem prawnym, wydanym przez Bronisława Komorowskiego było rozporządzenie z 10 kwietnia 2010 roku w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej. W czerwcu 2010 roku zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej w związku z trwającą w Polsce powodzią. W maju tego samego roku wręczył w Moskwie przyznane przez Lecha Kaczyńskiego odznaczenia dla Rosjan zasłużonych dla ujawniania prawdy o zbrodni katyńskiej oraz przyznane przez siebie odznaczenia dla osób, biorących udział w akcji po katastrofie polskiego samolotu.
Łącznie jako prezydent odbył czterdzieści oficjalnych podróży zagranicznych, w czasie których złożył wizyty w dwudziestu pięciu krajach, między innymi w Niemczech, na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech, w Belgii, Rosji i Rumunii. W czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego jednym z ważniejszych wydarzeń było objęcie przez Polskę 1 lipca ubiegłego roku - po ponad siedmiu latach członkostwa w Unii - sześciomiesięcznego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Bronisław Komorowski urodził się w 4 czerwca 1952 roku. W latach 70-tych i 80-tych był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej. Z wykształcenia jest historykiem. W 1976 roku uczestniczył w akcji pomocy robotnikom Radomia, zorganizowanej przez KOR. Był działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, podziemnym wydawcą. Od 1980 do 1981 roku pracował w Ośrodku Badań Społecznych NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze. ęłęóW latach 90. był związany z Unią Demokratyczną, a później z Unią Wolności. W pierwszym dniu stanu wojennego został
internowany. Później, do 1989 roku, wykładał historię w Seminarium Duchownym w Niepokalanowie.
Wśród wyróżnień, które otrzymał, są między innymi - Komandoria Missio Reconciliationis, wręczona w 1999 roku podczas uroczystości rocznicowych na Westerplatte oraz tytuł doktora honoris causa, przyznany mu w 2008 roku przez Uniwersytet Michała Römera w Wilnie. W 2005 roku wydawnictwo "Rytm" wydało książkę "Prawą stroną, życie, polityka, anegdota". Jest to wywiad-rzeka z Bronisławem Komorowskim, przeprowadzony przez Marię Wągrowską. Prezydent jest żonaty od 1977 roku z Anną, z domu Dembowską. Mają pięcioro, dorosłych już dzieci.