Prezydenckie inicjatywy. Jest komentarz rzecznika rządu
Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między organami władzy w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej. Sprawę skomentował rzecznik rządu, który odniósł się także do zaproponowanej przez Dudę nowelizacji ustawy "lex Tusk".
07.06.2023 | aktual.: 07.06.2023 09:36
- Nie widziałem projektu prezydenta. Wszystko zależy od jego szczegółów - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News. To reakcja na wtorkową deklarację prezydenta. Andrzej Duda w trakcie swojego orędzia zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE.
- Apeluję, żeby ustawa została przyjęta niezwłocznie. Jestem przekonany, że tylko przez współdziałanie możemy dobrze wykorzystać wyjątkową szansę, jaką daje nam unijna prezydencja, a dzięki temu skutecznie zadbać o realizację interesów Polski na arenie międzynarodowej - powiedział we wtorek Andrzej Duda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowelizacja "lex Tusk". Rzecznik rządu komentuje
Rzecznik rządu odniósł się w środę także do zaskakującej decyzji Andrzeja Dudy odnośnie nowelizacji podpisanej przez niego kilka dni wcześniej ustawy nazywanej "lex Tusk".
- Przeanalizujemy prezydencką propozycję nowelizacji ustawy ws. komisji o rosyjskich wpływach. Nie podważa ona głównego sensu jej istnienia - powiedział Piotr Müller w programie "Graffiti" na antenie Polsat News.
Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wraca do sądu
- W sytuacji, gdy mamy wyroki TK, gdy mamy jasne przepisy konstytucyjne, czymś kuriozalnym jest faktycznie, że grupa kilku sędziów próbuje zmieniać de facto przepisy konstytucji, czy literalne jej brzmienie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News, pytany o wtorkowe orzeczenie Sądu Najwyższego.
SN uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez Andrzeja Dudę. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.
- Konstytucja prawo łaski przydziela do prezydenta, jest to jego prerogatywa, z której może korzystać w określonych okolicznościach - skomentował Müller. - Zobaczymy, co zrobi sąd, do którego wróciła sprawa. Natomiast dla mnie sprawa jest klarowna - dodał.
Czytaj także:
Źródło: Polsat News, PAP