PolskaPrezes Trybunału Konstytucyjnego zarzuca kłamstwo marszałkowi Senatu

Prezes Trybunału Konstytucyjnego zarzuca kłamstwo marszałkowi Senatu

• Prezes TK Andrzej Rzepliński zarzucił kłamstwo marszałkowi Senatu
• Stanisław Karczewski mówił o "zmowie polityków PO z prezesem Rzeplińskim"

Prezes Trybunału Konstytucyjnego zarzuca kłamstwo marszałkowi Senatu
Źródło zdjęć: © newspix.pl | DAMIAN BURZYKOWSKI

04.08.2016 | aktual.: 04.08.2016 16:47

Pytany o informacje, że Trybunał Konstytucyjny zbada ustawę na posiedzeniu niejawnym jeszcze przed jej wejściem w życie, Karczewski powiedział w środę w TVN24 w programie "Fakty po faktach": - To jest zaskakujące, że taka informacja pojawia się na Twitterze, jako pierwsza. Jako pierwsza informacja pojawia się od polityka Platformy Obywatelskiej, więc to jest zmowa polityków Platformy Obywatelskiej z prezesem Rzeplińskim, który już naprawdę przekroczył wszystkie bariery.

"Pańska mowa o 'przekazaniu' oraz o 'zmowie' jest kłamstwem, insynuacją. Podobnie jak przyszywanie mi łatki wroga Parlamentu" - napisał Rzepliński w czwartkowym liście do Karczewskiego, udostępnionym tego dnia na stronie internetowej TK.

Do momentu nadania tej depeszy nie udało się uzyskać komentarza marszałka Karczewskiego.

Skargi na nowa ustawę o TK

We wtorek do TK wpłynęły trzy skargi na nową ustawę o TK: autorstwa posłów PO, Nowoczesnej i PSL oraz RPO Adama Bodnara. Jeszcze we wtorek TK podał, że rozpozna te wnioski łącznie.

W środę TK wydał, w składzie 10 sędziów, postanowienie o rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym (zdanie odrębne złożył sędzia Piotr Pszczółkowski). Jak podał tego samego dnia na Twitterze pos. Borys Budka, przedstawiciel wnioskodawców z PO, według informacji otrzymanej z TK wyrok ma być ogłoszony 11 sierpnia. Biuro prasowe TK nie miało w środę po południu tej informacji.

W czwartek rano TK potwierdził oficjalnie, że wyrok ogłoszony będzie 11 sierpnia. Ustawa wchodzi w życie 16 sierpnia.

Według PiS, które było autorem projektu bazowego lipcowej ustawy, jest ona "w pełni konstytucyjna". Według PO, TK w wielu kwestiach, które są w nowej ustawie, wypowiedział się już w orzeczeniu z 9 marca - ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK (np., że parlament nie może narzucać Trybunałowi zasady rozpatrywania spraw według kolejności wpływu). Zdaniem posłów N i PSL cała ustawa jest niezgodna z konstytucją, zarówno ze względu na "wady konstytucyjne", jak i ze względu na wadliwość procesu legislacyjnego. Według Bodnara, nowa ustawa prowadzi do "dalszego paraliżu działania TK".

Zdaniem PiS nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją w sobotę, a w poniedziałek, 1 sierpnia, została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (418)