Trwa ładowanie...

Prezes TK Julia Przyłębska ostro odpowiada I prezes SN Małgorzacie Gersdorf. "Daleko idące wykroczenie"

Pismo procesowe Małgorzaty Gersdorf ws. sporu kompetencyjnego rozstrzyganego przez TK nie spodobało się Julii Przyłębskiej. Prezes Trybunału rozpoczęła rozprawę od komentarza do tych słów. Chce, by prezes SN "skorygowała" swoje zachowanie.

Prezes TK Julia Przyłębska ostro odpowiada I prezes SN Małgorzacie Gersdorf. "Daleko idące wykroczenie"Źródło: Getty Images
d1ao6tb
d1ao6tb

- I prezes SN przenosi język codziennej, publicystycznej debaty na salę Trybunału Konstytucyjnego i sądów. Uważam, że jest to daleko idące wykroczenie, jeśli chodzi o funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i sprawowanie funkcji przez osoby, które w ramach wymiaru sprawiedliwości działają - powiedziała na początku rozprawy Julia Przyłębska.

Prezes TK dodała, że "I prezes SN pozwoliła sobie podważyć prawomocność funkcjonowania TK i kwestionować bez jakiejkolwiek podstawy prawnej w oficjalnym piśmie skierowanym do TK status sędziów TK”.

Przyłębska wyjaśniła, że komentuje pismo procesowe od I prezes SN "z nadzieją, że gdy pani prezes Małgorzata Gersdorf dowie się o treści komentarza, to nadejdzie refleksja i skoryguje swoje zachowanie, w szczególności jeśli chodzi o pewne formy, które są wymagane (...)”.

d1ao6tb

Zobacz też: Prognoza wyborcza. Świetne wieści dla Andrzeja Dudy

TK o godz. 12 we wtorek rozpoczął rozpatrywanie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz między prezydentem a Sądem Najwyższym. Małgorzata Gersdorf przesłała do TK pismo procesowe, w którym oświadczyła że żaden z sędziów SN nie weźmie udziału w rozprawie.

"W imieniu Sądu Najwyższego oświadczam, że Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji powierzonych mu przez ustrojodawcę" - napisała I prezes SN.

Rozprawę ws. sporu kompetencyjnego odroczono do 12 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ao6tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ao6tb
Więcej tematów