Trwa ładowanie...

Małgorzata Gersdorf oświadczyła, że TK "utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji"

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf poinformowała, że nikt z SN nie weźmie udziału w rozprawie dotyczącej sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. Jej zdaniem TK nie jest w stanie właściwie sprawować swoich funkcji.

Małgorzata Gersdorf oświadczyła, że TK "utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji"Źródło: Getty Images, fot: Jaap Arriens/NurPhoto
d3qhskj
d3qhskj

"W imieniu Sądu Najwyższego oświadczam, że Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie utracił możliwość rzetelnego wykonywania funkcji powierzonych mu przez ustrojodawcę" - napisała Małgorzata Gersdorf w piśmie procesowym skierowanym do TK.

Do treści dokumentu dotarło RMF FM. I prezes SN uzasadnia w nim nieobecność członków Sądu podczas zaplanowanej na godz. 12 rozprawy ws. sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN.

W jej ocenie skład wyznaczony do rozpoznania sprawy jest sprzeczny z przepisami prawa, bo zasiadają w nim osoby nieposiadające statusu sędziego TK. Gersdorf kwestionuje także wybór do TK Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Podnosi, że obydwoje w chwili wyboru mieli już ukończony 65 rok życia.

I prezes Sądu Najwyższego twierdzi też, że "za wadliwe należy uznać także powołanie Julii Przyłębskiej na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W tym kontekście przypomina m.in. jej "zażyłe kontakty" towarzyskie z prezesem PiS.

d3qhskj

"Należy podkreślić że w przeddzień złożenia przez Marszałka Sejmu wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego Julia Przyłębska spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim" - zauważono w piśmie.

Zobacz też: Nietypowa rywalizacja w obliczu koronawirusa. "Tu jest coś nie tak"

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qhskj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qhskj
Więcej tematów