Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Premier Izraela rezygnuje z wizyty w Monachium. Ale do Warszawy przyjedzie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu pojawi się na konferencji bliskowschodniej w Polsce. Zrezygnował jednak z wzięcia udziału w zaplanowanej na dwa dni później Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu (PAP/EPA, Fot: abir sultan)

Przypomnijmy, że ponad tydzień temu szef konferencji w Monachium Wolfgang Ischinger zapowiedział przyjazd premiera Izraela. Teraz agencja dpa donosi, że polityk pojawi się tylko w Warszawie.

W dniach 13-14 lutego Departament Stanu i polskie MSZ organizują w naszym kraju międzynarodowe spotkanie ws. budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Premier Netanjahu zapowiedział, że w Warszawie pojawi się już pierwszego dnia konferencji.

Z najnowszych doniesień wynika, że zrezygnował z kolei z wizyty w Niemczech.

Powód? Iran albo wybory

Dpa podaje dwa powody, dla których szef izraelskiego rządu mógł nie chcieć pojawić się w Monachium.

Pierwszy to fakt, że na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) będzie prawdopodobnie szef irańskiej dyplomacji Muhammad Dżawad Zarif. Iran i Izrael uważają się za państwa sobie wrogie. Gdy tylko jest taka możliwość, unikają kontaktu najważniejszych przedstawicieli państwowych.

Slot

"Jako inny możliwy powód nieobecności Netanjahu w Monachium dpa wskazuje toczące się przeciw niemu śledztwo korupcyjne oraz rozpisane na 9 kwietnia wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy od lat pojawił się realny rywal dla obecnego szefa rządu" - informuje powołując się na dpa portal tvp.info.

MSC w Niemczech odbędzie się w dniach 15-17 lutego.

Zobacz także: Sondaż: Niemcy bardziej boją się Stanów Zjednoczonych niż Rosji

Źródło: TVP Info

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów