Trwa ładowanie...
dtdjxcc

Czaputowicz: Iran nie otrzyma zaproszenia na konferencję w Warszawie

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zapowiedział, że przedstawiciele Iranu nie wezmą udziału w konferencji bliskowschodniej, która odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Czaputowicz zdementował również informacje, według których wydarzenie miałoby zostać odwołane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Jacek Czaputowicz zadeklarował, że Iran nie weźmie udziału w warszawskiej konferencji
Minister Jacek Czaputowicz zadeklarował, że Iran nie weźmie udziału w warszawskiej konferencji (Agencja Gazeta, Fot: Kuba Atys)
dtdjxcc

W połowie lutego Stany Zjednoczone i Polska zorganizują w Warszawie międzynarodową konferencję na temat Bliskiego Wschodu. Jednym z jej głównych tematów ma być kwestia irańska. Wielu komentatorów uważa, że spotkanie pogorszyć relacje Polski z Iranem i Warszawa nie powinna mieszać się w konflikt USA z tym krajem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy władze Iranu nie wezmą udziału w rozmowach. Taki scenariusz potwierdził szef polskiej dyplomacji.

- Iran nie zostanie zaproszony, to zostało ustalone, zresztą władze w Iranie zostały o tym poinformowane. Iran jest tutaj postrzegany jako pewien problem i ustaliliśmy, że ta konferencja, która będzie dotyczyć nie przede wszystkim Iranu, ale generalnie problemu zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie, ona się odbędzie w grupie tych państw z regionu, a także głównych państw ze świata i z Unii Europejskiej - oświadczył minister Czaputowicz.

Zobacz także: Adam Bielan o ochronie dla Jarosława Kaczyńskiego

Szef polskiej dyplomacji zaprzeczył podawanym przez dziennik "The Wall Street Journal” informacjom, że Amerykanie mogą odwołać konferencję na skutek niewielkiej liczby potwierdzonych gości.Udziału w spotkaniu odmówiła m.in. szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz władze Niemiec.

dtdjxcc

Minister spraw zagranicznych ujawnił również, że o nadchodzącej konferencji rozmawiał z Andrzejem Dudą. Przypomnijmy, że prezydent w środę stwierdził, iż "sprawa zaproszenia Iranu na konferencję w Warszawie pozostaje otwarta". Czaputowicz tłumaczył, że Duda miał na myśli program konferencji, który faktycznie "pozostaje sprawą otwartą".

Źródło: IAR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtdjxcc

Podziel się opinią

Share

dtdjxcc

dtdjxcc
Więcej tematów