Premier Beata Szydło w Izraelu. Odwiedziła Instytut Yad Vashem i stanęła pod Ścianą Płaczu
• Premier Beata Szydło złożyła wizytę w Izraelu
• Razem z ministrami wzięła udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych
• Premier odwiedziła także Instytut Yad Vashem
• Zwiedziła także Bazylikę Grobu Pańskiego oraz udała się pod Ścianę Płaczu
To, co łączy dzisiaj Polskę i Izrael, to nasza historia, wspólne losy, które zostały brutalnie przerwane przez nazistowskich najeźdźców - stwierdziła premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Na wspólnej konferencji premier stwierdziła, że obecnie należy walczyć o prawdę historyczną, mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować na niej przyszłość.
- Jesteśmy zdeterminowani, by walczyć z jakimkolwiek przejawem antysemityzmu, bo z tego wyrasta tylko i wyłącznie zło - stwierdziła Szydło. - Jest zrozumienie i pełna wola współpracy, mówienia jasno, kto był najeźdźcą, kto był katem, a kto był ofiarą. Ofiarą był naród polski i naród żydowski. Ci, co zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć zarówno Polaków, jak i Żydów - powiedziała.
W Jerozolimie odbyły się polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe. Brali w nich udział premier Beata Szydło oraz ministrowie: spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, obrony Antoni Macierewicz oraz rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Tematami rozmów były sprawy dotyczące rozwoju gospodarczego, zabezpieczenia społecznego, kultury, edukacji i wojskowości.
W czasie wizyty w Jerozolimie zostało podpisane polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym. Dotychczasowy brak takiej umowy wywoływał wiele niekorzystnych skutków jak chociażby brak możliwości sumowania okresów ubezpieczenia z obu państw w celu ustalenia prawa i wysokości renty lub emerytury.
Przed wylotem z Izraela premier Beata Szydło odwiedziła Instytut Yad Vashem, zwiedziła Bazylikę Grobu Pańskiego oraz udała się pod Ścianę Płaczu.
Oprac.: Violetta Baran