Pracują najmniej w Europie. "To budzi niepokój"
Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała statystyki pokazujące godziny spędzone w pracy z podziałem na kraje. Wynika z nich, że w Europie najmniej pracują mieszkańcy Niemiec, kraju, który obecnie należy do jednych z najbogatszych w UE.
"Przeciętnie wszyscy pracują mniej, a Niemcy najmniej" - komentuje szwajcarska gazeta "Neue Zuercher Zeitung", która zwraca uwagę, że średnia liczba godzin spędzanych w pracy spada od lat.
Przeciętny Amerykanin w 2023 roku przepracował średnio 1810 godzin. To aż o 73 godziny mniej niż jeszcze w 2020 roku. Niemcy w ubiegłym roku przepracowali średnio 1301 godzin - o 76 godzin mniej niż w 2020 roku.
- Niemcy coraz częściej zgłaszają zwolnienia chorobowe, ale mamy też najwięcej dni urlopowych - pisze "Bild". Gazeta ocenia, że jest to statystyka, "która musi budzić niepokój". W komentarzu cytuje też opinie eksperta, który twierdzi, że taki trend może doprowadzić do obniżenia poziomu życia w Niemczech.
- Jedno jest pewne: mamy wyższy odsetek osób zatrudnionych w Niemczech w porównaniu z innymi krajami, jednak pracują one mniej. Nie wykorzystujemy więc naszego potencjału - mówi Holger Schaefer z Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: znany ekonomista nie ma wątpliwości. "Cud gospodarczy w Polsce"
Fatalne statystyki w Niemczech
Według "Bilda", aby poprawić statystykę, konieczne jest wprowadzenia zachęt dla pracowników. Jako przykład gazeta podała Szwecję, gdzie obniżono stawkę podatku dla rodzin z 52 do 32 proc. W efekcie liczba obywateli pracujących na etacie wzrosła. W Niemczech podatek ten wynosi obecnie 41 proc.
- Jeśli polityka nie zmieni się szybko, nasz dobrobyt będzie poważnie zagrożony - alarmuje mówi Holger Schaefer.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP