Praca wakacyjna. Te przepisy trzeba znać
Wraz z początkiem wakacji, wielu młodych ludzi rozpoczęło wakacyjną pracę sezonową. Ta jest nie tylko sposobem na zarobek, ale także zdobycie doświadczenia. Młodzi pracownicy powinni pamiętać, że obowiązują ich szczególne przepisy prawa.
Kwestię pracy osób niepełnoletnich regulują przepisy Kodeksu Pracy oraz BHP. Dla pracodawców są one wiążące - w przypadku ich nieprzestrzegania, narażają się oni na wysokie kary. O czym powinny pamiętać młode osoby, podejmujące pracę sezonową? Prawo reguluje nie tylko pracę w wakacje.
Praca wakacyjna dla młodzieży. Najważniejsze informacje
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawcy mogą zatrudnić na podstawie umowy o pracę osoby, które ukończyły 15 rok życia, są absolwentami ośmioletniej szkoły podstawowej oraz posiadają opinię lekarską, poświadczającą, że podejmowana przez nie praca nie będzie miała negatywnego wpływu na ich zdrowie. Pracownicy młodociani nie mogą być zatrudniani do wykonywania prac, zagrażających ich życiu, zdrowiu i rozwojowi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy dzieci poniżej 15 roku życia mogą zostać zatrudnione? Jak wynika z przepisów prawa, taka sytuacja jest możliwa w sytuacji, gdy pracodawca prowadzi działalność w branży: sportowej, kulturalnej, artystycznej bądź reklamowej lub praca odbywa się w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Co ważne, dzieci, które nie ukończyły 15 roku życia, mogą zostać zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło wyłącznie po uzyskaniu zgody rodziców/prawnych opiekunów oraz zezwolenia inspektora pracy.
Praca wakacyjna 2023. Czas pracy jest ograniczony
Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia powinny pamiętać, że w pracy wakacyjnej oraz każdej innej, często obowiązują je szczególne przepisy prawa. Jedną z różnic, jest wymiar czasu pracy. Zgodnie z przepisami osoby niepełnoletnie:
- nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin na dobę (6 godzin na dobę w przypadku pracowników młodocianych poniżej 16. roku życia)
- nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej (między 22.00 a 6.00, a w szczególnych przypadkach - np. gdy pracownik młodociany ma mniej niż 15 lat - pomiędzy 20:00 a 6:00)
- w każdym tygodniu pracy mają prawo do co najmniej 48-godzinnego odpoczynku (dni wolne muszą obejmować niedzielę)
- mają prawo do przerwy między kolejnymi zmianami, trwającej co najmniej 14 godzin
- mają prawo do 30-minutowej przerwy, wliczanej w czas pracy - po upływie 4,5 godziny.
Dodatkowo w roku szkolnym do czasu pracy pracownika młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych - bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy.
Praca sezonowa nad morzem i nie tylko. Szczególne przepisy w czasie upałów
Praca w czasie wakacji może wiązać się z ryzykiem wykonywania czynności zawodowych w trakcie upałów. Pracownicy poniżej 18 roku życia powinni pamiętać, że również w tym przypadku obowiązują ich szczególne przepisy prawa. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania, pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza a względna wilgotność powietrza - 65 procent.