Powstanie w obiektywach jego uczestników
Historia: niesamowite zdjęcia umierającego miasta
Niezwykły reportaż ukazujący życie powstańców
Rozpacz, wychudzone sylwetki wychodzących z kanałów żołnierzy, przepełnione szpitale i gruzy zdewastowanego miasta - Paryża Północy, idący do niewoli powstańcy - to wszystko ukazuje obszerna fotograficzna dokumentacja, jaką stanowi album "63 dni życia i walki".
Można w nim odnaleźć każdy aspekt bitwy o stolicę, o Polskę. Ten niezwykły reportaż przywołuje kolejne dni walki o wolność, ukazuje życie powstańców: walczący śmieją się, pozują, demonstrują zdobytą broń, jak też pokazuje codzienność ludności cywilnej, namiastkę przywróconej na chwilę normalności - sanitariuszkę nakładającą makijaż w odbiciu lusterka niemieckiego samochodu, cywilów czytających ogłoszenia, zaimprowizowane pod barykadami zaślubiny.
Z okazji siedemdziesiątej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego nakładem Wydawnictwa BOSZ ukazał się niezwykły album "63 dni życia i walki". Ponad 200 wyjątkowych zdjęć autorstwa uczestników zrywu składa się na wielopłaszczyznowy fotoreportaż z powstania.
Na zdjęciu: 1 sierpnia. Godzina "W". Koncentracja powstańców z batalionu "Pięść" na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Fotografia pochodzi z albumu "63 dni życia i walki".
(evak)