Trwa ładowanie...

Powstał zespół ds. walki z przejawami faszyzmu. "Każdy przejaw antysemityzmu jest karany"

PiS reaguje na przejawy antysemityzmu, faszyzmu i innych ideologii totalitarnych w Polsce. - Powołano międzyresortowy zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele ministerstw, prokuratury, policji oraz ABW - poinformowała Joanna Kopcińska.

Share
Powstał zespół ds. walki z przejawami faszyzmu. "Każdy przejaw antysemityzmu jest karany"
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1717gc

Rzeczniczka rządu wyjaśniła, że trwa "dialog między Polską i Izraelem". - W ostatniej rozmowie premierów obu państw ustalono, że do pracy przystępują grupy robocze. Polski zespół jest gotowy do pracy - powiedziała w Programie III Polskiego Radia.

Oceniła przy tym ustawę o IPN. - Przepisy nie ograniczają wolności słowa, badań naukowych, czy artystycznej. Nie potrafię przewidzieć, czy będzie nowelizacja. Musimy zaczekać na orzeczenie TK - wyjaśniła Kopcińska.

d1717gc

"Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm"

Zapowiedziała powstanie międzyresortowego zespół do walki z przejawami faszyzmu i innych ideologii totalitarnych. - Każdy przejaw antysemityzmu w Polsce jest karany. Wszystkie incydenty, które zostały udokumentowane, były napiętnowane i podjęto dalsze działania zgodne z prawem - wyjaśniła Kopcińska. Dodał, że grupa powstała z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego.

- Mateusz Morawiecki nigdy nie negował Holokaustu i nigdy nie wychodził poza definicję, kto jest jego sprawcą. W każdym narodzie, w każdej grupie byli ludzi, którzy sprawiali ból i odbierali życie innym. Żeby wyjaśnić i dojść do prawdy, trzeba dotykać również najtrudniejszych tematów - powiedziała.

"Polska poniosła największe straty w Europie"

Oceniła, że premier "ubolewał nad wielkimi stratami, które ponieśliśmy w trakcie II wojny światowej, gdzie straciliśmy obywateli, również pochodzenia żydowskiego". - Polska jest krajem, który wtedy poniósł największe straty w Europie - dodała.

Zobacz także: "Czy premier powinien przeprosić? Jacek Żakowski: on się za wolno uczy

d1717gc

Podziel się opinią

Share
d1717gc
d1717gc
Więcej tematów