Trwa ładowanie...
d2o3c01

Oświadczenie organizacji żydowskich. "Czujemy gniew i wstyd"

W poniedziałek organizacje żydowskie wydały oficjalne oświadczenie potępiające przejawy dyskryminacji, których - ich zdaniem - doświadczają w Polsce mniejszości etniczne, religijne i seksualne. Pod pismem podpisało się kilkadziesiąt organizacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pod oświadczeniem podpisał się m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich
Pod oświadczeniem podpisał się m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich (East News, Fot: Michal Wozniak)
d2o3c01

- Mowa nienawiści wylewa się z internetu i rozpycha się w przestrzeni publicznej. Rozpowszechniła się w mediach, w tym i tych, które chcą nadal uchodzić za publiczne, i nie zdumiewa już także w słowach radnych, posłów czy wysokich nawet urzędników państwowych - czytamy na początku oświadczenia.

Autorzy oświadczenia podkreślają, że w Polsce panuje klimat "nietolerancji, ksenofobii i antysemityzmu". Jak twierdzą, polskie władze nie przeciwdziałają tym problemom wystarczająco skutecznie.

- Ilość pogróżek i obelg kierowanych pod adresem żydowskich instytucji i placówek stale rośnie. Doceniamy to, że prezydent, premier i przywódca partii rządzącej potępili antysemityzm. Ale póki słowa ich nie przekształcą się w czyny, brzmieć będą raczej jak deklaracja bezradności wobec napiętnowanego, a mimo to szerzącego się zła. Potrzebne są stanowcze działania - napisano w oświadczeniu.

d2o3c01

Autorzy listu zdają sobie sprawę, że sytuacja nie przypomina tej, z którą ich przodkowie musieli mierzyć się w czasie II wojny światowej czy marca 1968, ale zaznaczają, że mimo to nie czują się w Polsce bezpiecznie.

- Brak fizycznej przemocy nie wystarcza przecież, by sytuację uznać za normalną. Oczekujemy od władz publicznych, by nie tylko przyznały, iż antysemityzm jest złem – ale że jest złem tu i teraz, że zagraża w Polsce dziś i że musi być napiętnowany i ścigany. Brak przeciwdziałania ze strony władz odbierany jest bowiem jako przyzwolenie – i przez sprawców, i przez tych, w których czyny sprawców są wymierzone - piszą.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

Żydzi w obronie mniejszości

W oświadczeniu czytamy, że problem braku tolerancji dotyczy nie tylko Żydów, ale również innych mniejszości.

d2o3c01

- Wiemy też, że nie tylko my, a zapewne nawet nie my najbardziej, padamy ofiarą tego klimatu nienawiści. Wyrażamy naszą solidarność ze wszystkimi w Polsce, którzy – jak Romowie, muzułmanie, uchodźcy, osoby czarnoskóre, Ukraińcy, członkowie pozostałych mniejszości etnicznych, religijnych, seksualnych czy innych – doświadczają wrogości czy wręcz dyskryminacji. Czujemy gniew i wstyd, że w naszym wspólnym kraju kogokolwiek to spotyka - piszą autorzy listu.

Podpisani pod oświadczeniem twierdzą, że sytuacja Żydów uległa pogorszeniu po przegłosowaniu ustawy o IPN w Sejmie. Wskazują, że jest "źle napisana i szkodliwa dla swobody debaty historycznej".

Oświadczenie zakończone jest apelem.

- To nie przeszłość nam zagraża, lecz niechęć do uczciwego się z nią rozliczenia. To nie konflikt polsko-żydowski nam grozi, lecz kolejna odsłona sporu o to, jaka ta Polska, wspólna nam wszystkim, ma być. Pozostańmy uczciwi, odważni i solidarni. Nie dajmy się podzielić - czytamy.

d2o3c01

Pod oświadczeniem podpisały się m.in. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Naczelny Rabin Polski, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith, Żydowskie Stowarzyszenie "Czulent", Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra i Fundacja Shalom.

Źródło: wyborcza.pl

d2o3c01

Podziel się opinią

Share
d2o3c01
d2o3c01
Więcej tematów