Trwa ładowanie...

Powstaje dekalog zmian w polskiej nauce. "Chcemy dotrzeć do prezydenta i Jarosława Gowina"

• Powstała oddolna inicjatywa "dekalog" zmian w polskiej nauce
• Zakłada ona m.in. zniesienie stopnia doktora habilitowanego, przyznawanie stanowiska profesora na określony czas, powołanie Rzecznika Praw Pracownika Naukowego oraz dekomunizację na uczelniach
• Z naszą akcją chcemy dotrzeć do prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra nauki Jarosława Gowina - mówi WP inicjatorka akcji dr Joanna Gruba

Powstaje dekalog zmian w polskiej nauce. "Chcemy dotrzeć do prezydenta i Jarosława Gowina"Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d3cqwa0
d3cqwa0

Inicjatorką "dekalogu" zmian w polskiej nauce jest dr Joanna Gruba, która już od dłuższego czasu walczy z nieprawidłowościami związanymi z nadawaniem stopni naukowych na znanych polskich uczelniach.

To m.in. dzięki jej staraniom NIK przeprowadzi kontrolę w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, która będzie dotyczyła postępowań nadawania stopni naukowych oraz wykorzystywania dotacji z budżetu na badania związane z kształceniem kadr naukowych.

Teraz dr Gruba zaangażowała się w oddolną inicjatywę mającą na celu wprowadzenie zmian w polskiej nauce. Pod adresem habilitacja.eu można znaleźć "dekalog", wraz z dołączoną do niego ankietą. - Do działania skłoniła mnie pogarszająca się sytuacja w polskim szkolnictwie wyższym, które dramatycznie spada w rankingach. Poziom polskiej nauki z roku na rok się obniża, o czym najlepiej świadczy fakt, że nasze dwa najlepsze uniwersytety spadły do piątej setki w rankingu szanghajskim. Dlatego doszłam do wniosku, że należy przeprowadzić kampanię społeczną - tłumaczy WP dr Gruba.

d3cqwa0

Postulowane zmiany obejmują m.in.: wprowadzenie obiektywnych kryteriów oceny osiągnięć naukowych, otwartego i jawnego postępowania konkursowego na stanowisko rektora, dziekana i stanowiska akademickie, zniesienie stopnia doktora habilitowanego, przyznawanie stanowiska profesora na określony czas, powołanie Rzecznika Praw Pracownika Naukowego oraz dekomunizację na uczelniach.

Choć akcja jest prowadzona oddolnie i bez większego rozgłosu, to jej efekty przeszły juź najśmielsze oczekiwania organizatorów. - Pytania zostały stworzone po konsultacji z naukowcami. Początkowo obawiałam się, że ankieta będzie miała bardzo niszowy zasięg. Tymczasem już teraz wypełniło ją ponad 1300 osób i wciąż ich przybywa - nie kryje radości dr Gruba.

Ankietę można wypełniać do końca października. Później przyjdzie czas na podsumowanie i wyciągnięcie wniosków. Te mają natomiast stanowić podstawę do wystąpienia w formie listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra Jarosława Gowina. - Chcemy w ten sposób wskazać polskim władzom najbardziej palące potrzeby środowiska akademickiego. Mamy nadzieję, że nie pozostaną oni głusi na nasz apel i wezmą je pod uwagę podczas wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego - kończy dr Gruba.

d3cqwa0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cqwa0
Więcej tematów