Trwa ładowanie...

Powrót do szkoły. Pierwsza placówka z koronawirusem

Powrót do szkół. Choć rok szkolny w Polsce jeszcze się nie zaczął, pojawiła się pierwsza szkoła, w której inauguracja nowego semestru nie odbędzie się z powodu koronawirusa. Zarażony jest jeden z nauczycieli. Tym samym dzieci pozostaną w domach.

Powrót do szkół. W większości szkół rozpoczęcie roku szkolnego nastąpi jak zwykle 1 wrześniaPowrót do szkół. W większości szkół rozpoczęcie roku szkolnego nastąpi jak zwykle 1 wrześniaŹródło: PAP, fot: Łukasz Gągulski
d1b8qhd
d1b8qhd

Powrót do szkół. Dzieci ze szkoły podstawowej w Kiełpinie (woj. pomorskie) nie pójdą jutro na rozpoczęcie roku szkolnego. Jeden z nauczycieli placówki został zarażony koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kartuzach nauczyciele placówki zostali objęci kwarantanną domową od 1 do 14 września.

Powrót do szkół. Czeka nas niemiecki scenariusz?

Sytuacja mająca miejsce w Kiełpinie to odosobniony wypadek. Jednak, żeby wyobrazić sobie, co może nas czekać po 1 września, warto rzucić okiem za naszą zachodnią granicę. Mija miesiąc, od kiedy Niemcy zdecydowali się ponownie otworzyć szkoły. Od tego czasu w samym Berlinie odnotowano 40 przypadków zarażenia koronawirusem.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany w ostatnich tygodniach wielokrotnie o to, czy szkoły są przygotowane na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, niezmiennie odpowiadał, że tak. Odpowiednie instrukcje zostały wysłane dyrektorom szkół 5 sierpnia. Ministerstwo oddało szefom placówek edukacyjnych pole do działań, tłumacząc, że szkoły różnej wielkości wymagają różnych procedur. Do szkół rozesłano też maseczki, termometry i hektolitry płynu dezynfekującego.

Powrót do szkół. Jak to robią inne kraje?

Innym filarem walki z wirusem ma być doinformowanie młodzieży o konsekwencjach nieprzestrzegania nowych zasad. Ministerstwo rozesłało plakaty i wraz z Telewizją Polską wyprodukowało specjalny spot na ten temat. Czy to wystarczy, żeby uniknąć zachorowań? Niemcy zastosowały mniej więcej te rozwiązania co Polska. Za dwa tygodnie swoje szkoły otworzyć mają Włosi.

d1b8qhd

To naród szczególnie dotknięty pierwszą falą epidemii koronawirusa. Dlatego Włosi wolą dmuchać na zimne. Poza dodatkowym wyposażeniem szkół w maski i termometry zdecydowano o tymczasowym "schowaniu" 50 tys. szkolnych ławek tak, aby realnie można było zachować dystans między uczniami. Tak długo, jak tylko to możliwe, lekcje będą się odbywać na zewnątrz.

Z kolei Szwedzi w ogóle nie wyłączyli swoich szkół z użytkowania. Anders Tegnell, główny wirusolog kraju, zapewniał, że szkoły nie są głównymi miejscami transmisji wirusa. Dodawał, że otwieranie szkoły tylko po to, żeby ją ponownie zamknąć, poważnie podważałoby zaufanie do instytucji publicznych.

Maseczki wrócą jesienią? Szef GIS komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b8qhd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b8qhd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj