Namawiają ich Niemcy i USA. Jest odpowiedź z Ameryki Łacińskiej [RELACJA NA ŻYWO]
Poniedziałek to już 341. dzień wojny w Ukrainie. Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie i odrzucają w tej kwestii zarówno propozycje Stanów Zjednoczonych, jak i namowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który który odbywa podróż po Argentynie, Chile i Brazylii. Przekazania sprzętu do Ukrainy odmówili już prezydenci Meksyku, Brazylii i Kolumbii. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie i odrzucają w tej kwestii zarówno propozycje Stanów Zjednoczonych, jak i namowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który odbywa podróż po Argentynie, Chile i Brazylii - podała agencja Reutera. Przekazania broni odmówił prezydent Meksyku, a także przywódcy Kolumbii i Brazylii.
- Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ - jego zdaniem - to jedynie przedłuża wojnę z Rosją. "To szaleństwo" - oświadczył chorwacki prezydent. Przypomnijmy, że chorwacki rząd w pełni popiera jednak politykę Unii Europejskiej wobec Rosji i regularnie udziela wsparcia armii ukraińskiej.
- Minister obrony Niemiec nie chce się angażować w debatę na temat przekazania myśliwców Ukrainie po decyzji o dostarczeniu czołgów - pisze w poniedziałek agencja dpa. "O ile wiem, kanclerz powiedział wszystko, co trzeba powiedzieć" - stwierdził Boris Pistorius. Minister ocenił, że rozważania o tym, czy Bundeswehra powinna przekazać samoloty, to "hipotetyczne pytania".
- Zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej naprawiają militaria uszkodzone na froncie w Ukrainie. Dzięki wysiłkom fachowców z Polski wiele wojennych maszyn, wykluczonych z walk na skutek zniszczenia lub awarii, może wrócić na wojnę i znów służyć obronie ukraińskich miast i wsi.
- Moskwa wciąż nie może się otrząsnąć po tym, gdy Zachód w ubiegłym tygodniu ogłosił, że do Ukrainy trafi kilkaset nowoczesnych czołgów. Jedna z rosyjskich firm, aby przypodobać się Kremlowi, wyznaczyła nawet wysokie nagrody za zniszczenie lub przejęcie Leoparda lub Abramsa. Najwięcej dostaną ci, którzy jako pierwsi unieszkodliwią niemiecki lub amerykański czołg.
Kończymy naszą dzisiejszą relację. Nowe wydarzenia możesz śledzić TUTAJ.
Ukraina planuje w 2023 roku przeznaczyć 550 mln dolarów na drony - powiedział w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Reutera.
Z ukraińskimi producentami podpisano już 16 umów na dostawy - powiedział szef ukraińskiego resortu obrony.
Kolejny raz Ukraina zaserwowała Rosji potężny cios. Tym razem 72 Brygada może pochwalić się akcją, której wynikiem są duże zniszczenia w armii okupanta.
Podczas gdy Rosja intensywnie atakowała w okolicach miasta Wuhłedar (obwód doniecki), Ukrainie udało się unicestwić bojowy wóz inżynieryjny IMR-2, dwa radzieckie wozy piechoty BMP-2 IFV oraz dwa BMP-3 IFV.
Nagranie z tej akcji, ukazujące precyzyjne uderzenia wojska ukraińskiego oraz uciekających w popłochu rosyjskich żołnierzy zostało udostępnione sieci, wzbudzając powszechny entuzjazm wśród przeciwników moskiewskiej okupacji.
Bundeswehra poszukuje około 50 rezerwistów do pomocy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy, wynika z prośby Dowództwa Operacyjnego skierowanej do Związku Rezerwistów - pisze w poniedziałek portal tygodnika "Spiegel".
"Poszukiwani są rezerwiści ze znajomością języka ukraińskiego lub rosyjskiego", wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej reservisten-brandenburg.de. Ponadto Dowództwo Operacyjne szczególnie poszukuje rezerwistów, którzy byli lub są rozmieszczeni na bojowym wozie piechoty Marder.
5 stycznia, po miesiącach wahań, rząd niemiecki ogłosił, że dostarczy Kijowowi 40 bojowych wozów piechoty Marder. Jak podaje Ministerstwo Obrony, pierwsi żołnierze przyjechali do Niemiec w ubiegły czwartek, aby szkolić się na Marderach - pisze "Spiegel".
Dodał, że cel Putina pozostaje niezmienny - kontrola nad sąsiednią Ukrainą. - Niezwykle ważne jest, by prezydent Putin nie wygrał tej wojny. Sprawiłoby to, że świat będzie bardziej niebezpieczny - dodał szef NATO. Powiedział, że ważne jest dalsze wspieranie Ukrainy.
Z zadowoleniem przyjmuję wsparcie ze strony sojuszników NATO, partnerów, a także Republiki Korei - podkreślił. Powiedział, że większość wojen kończy się przy stole negocjacyjnym i tak zapewne będzie też w tym przypadku, lecz jeśli NATO chce, by Ukraina zwyciężyła, musi udzielać jej jak największego wsparcia.
- Wsparcie militarne dzisiaj umożliwia osiągnięcie porozumienia pokojowego jutro - powiedział Jens Stoltenberg. "Paradoks polega więc na tym, że tak naprawdę wsparcie militarne dla Ukrainy jest najlepszą drogą do osiągnięcia pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania" - spuentował.
Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny - powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
- Nikt nie jest w stanie dzisiaj powiedzieć, kiedy ta wojna się skończy. Putin może dziś zakończyć tę wojnę. Widzimy jednak, że Rosjanie przygotowują się do większej wojny, że mobilizują więcej żołnierzy, ponad 200 tysięcy, a potencjalnie nawet więcej. Aktywnie pozyskują nową broń, więcej amunicji, zwiększając własną produkcję, ale także pozyskując więcej broni od innych autorytarnych państw, takich jak Iran i Korea Północna - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Instytucie CHEY w Seulu.
Rosyjski pojazd do usuwania min BMR-3M Vepr przejęty przez Ukraińców. To nowoczesna maszyna, która rzadko pojawiała się na frontach wojny w Ukrainie.
Władimir Putin ma się spotkać w Wołgogradzie z Jewgienijem Prigożynem i Ramzanem Kadyrowem. Jak podaje "Wprost", powołując się na Ukraińską Prawdę, w mieście trwają już intesywne przygotowania.
Nie podano dokładnego terminu wizyty. "Ma do niej dojść między 30 stycznia, a 5 lutego" - przekazał rzecznik Kremla.
Norwegia wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2 - podała w poniedziałek wieczorem NEXTA, która cytuje agencję AFP.
- Zrobimy to najszybciej, jak to możliwe - przekazał norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.
W Chersoniu znów słychać wybuchy - podaje platforma FLASH.
Szefowa Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson ujawniła w ubiegłym tygodniku, że Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, aby nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, które mają w posiadaniu.
W piątek prezydenci Kolumbii i Brazylii, Gustavo Petro i Ignacio Lula da Silva odrzucili tę ofertę; Militarnyj podaje, że skrytykował ją również zdecydowanie Lopez Obrador.
Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie i odrzucają w tej kwestii zarówno propozycje Stanów Zjednoczonych, jak i namowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który odbywa podróż po Argentynie, Chile i Brazylii - podaje w poniedziałek agencja Reutera.
Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, tak jak wcześniej przywódcy Kolumbii i Brazylii, odrzucił propozycję przekazania rosyjskiej broni Ukrainie, jaką złożyły mu USA, które obiecały zastąpić to uzbrojenie sprzętem amerykańskim - pisze w poniedziałek ukraiński portal Militarnyj.
Tymczasem w rosyjskiej telewizji państwowej: Dmitrij Miedwiediew przeczytał fragmenty listu Tiutczewa, aby promować pogląd, że „podboje i przemoc Rosji były najbardziej naturalną i uzasadnioną rzeczą, jaka kiedykolwiek miała miejsce w historii” oraz że „Polska musiała umrzeć”.
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow zagroził Stanom Zjednoczonym, że są coraz bliżej "bezpośredniego starcia z Rosją". Człowiek Władimira Putina zapowiedział również, że zagrożona może być sprawa przedłużenia traktatu START, regulującego zbrojenia jądrowe obu państw.
Zobacz także
"Kilka tysięcy pocisków kalibru 155 mm zostanie wyprodukowanych wspólnie" - powiedział Lecornu, cytowany przez agencję Reutera. Marles dodał, że "wielomilionowy projekt" wpisuje się we wsparcie, jakiego Francja i Australia udzielają Ukrainie, aby "zapewnić, że Ukraina będzie w stanie przetrwać ten konflikt i zakończyć go na własnych warunkach".
Były to pierwsze rozmowy dotyczące współpracy wojskowej na tak wysokim szczeblu od czasu, gdy dwa lata temu Canberra odstąpiła od porozumienia obronnego z Paryżem na rzecz umowy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.
Francja i Australia zgodziły się na współpracę przy produkcji 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
Francuski minister obrony Sebastien Lecornu powiedział w poniedziałek po spotkaniu ze swoim australijskim odpowiednikiem Richardem Marlesem, że Francja i Australia zgodziły się na współpracę w celu wyprodukowania "kilku tysięcy" 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - napisała agencja.
Rosjanie przerzucają kolejne wojska na Białoruś przekazał rzecznik Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko. Według niego w kraju Łukaszenki stacjonuje w tej chwili około 9 tysięcy żołnierzy Putina.
Rosjanie tworzą linie obrony wokół lotniska w tymczasowo okupowanym Berdiańsku - podaje Ukraińska Prawda.
Z kolei Defense Express uważa, że Rosjanie mają znacznie szersze plany dotyczące lotniska niż tylko wykorzystanie go jako zaawansowanej bazy śmigłowców.
Danie wesprze Ukrainę w odbudowie zniszczonego Mikołajowa.