RELACJA ZAKOŃCZONA

Namawiają ich Niemcy i USA. Jest odpowiedź z Ameryki Łacińskiej [RELACJA NA ŻYWO]

Przywódcy z Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazać sprzętu Ukrainie
Przywódcy z Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazać sprzętu Ukrainie
Źródło zdjęć: © East News | ABACA
Maciej SzeferWojciech Rodak

29.01.2023 | aktual.: 30.01.2023 22:19

Poniedziałek to już 341. dzień wojny w Ukrainie. Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie i odrzucają w tej kwestii zarówno propozycje Stanów Zjednoczonych, jak i namowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który który odbywa podróż po Argentynie, Chile i Brazylii. Przekazania sprzętu do Ukrainy odmówili już prezydenci Meksyku, Brazylii i Kolumbii. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie i odrzucają w tej kwestii zarówno propozycje Stanów Zjednoczonych, jak i namowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który odbywa podróż po Argentynie, Chile i Brazylii - podała agencja Reutera. Przekazania broni odmówił prezydent Meksyku, a także przywódcy Kolumbii i Brazylii.
  • Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ - jego zdaniem - to jedynie przedłuża wojnę z Rosją. "To szaleństwo" - oświadczył chorwacki prezydent. Przypomnijmy, że chorwacki rząd w pełni popiera jednak politykę Unii Europejskiej wobec Rosji i regularnie udziela wsparcia armii ukraińskiej.
  • Minister obrony Niemiec nie chce się angażować w debatę na temat przekazania myśliwców Ukrainie po decyzji o dostarczeniu czołgów - pisze w poniedziałek agencja dpa. "O ile wiem, kanclerz powiedział wszystko, co trzeba powiedzieć" - stwierdził Boris Pistorius. Minister ocenił, że rozważania o tym, czy Bundeswehra powinna przekazać samoloty, to "hipotetyczne pytania".
Relacja zakończona

Kończymy naszą dzisiejszą relację. Nowe wydarzenia możesz śledzić TUTAJ.

Ukraina planuje w 2023 roku przeznaczyć 550 mln dolarów na drony - powiedział w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Reutera.

Z ukraińskimi producentami podpisano już 16 umów na dostawy - powiedział szef ukraińskiego resortu obrony.

Kolejny raz Ukraina zaserwowała Rosji potężny cios. Tym razem 72 Brygada może pochwalić się akcją, której wynikiem są duże zniszczenia w armii okupanta.


Podczas gdy Rosja intensywnie atakowała w okolicach miasta Wuhłedar (obwód doniecki), Ukrainie udało się unicestwić bojowy wóz inżynieryjny IMR-2, dwa radzieckie wozy piechoty BMP-2 IFV oraz dwa BMP-3 IFV.


Nagranie z tej akcji, ukazujące precyzyjne uderzenia wojska ukraińskiego oraz uciekających w popłochu rosyjskich żołnierzy zostało udostępnione sieci, wzbudzając powszechny entuzjazm wśród przeciwników moskiewskiej okupacji. 

Bundeswehra poszukuje około 50 rezerwistów do pomocy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy, wynika z prośby Dowództwa Operacyjnego skierowanej do Związku Rezerwistów - pisze w poniedziałek portal tygodnika "Spiegel".


"Poszukiwani są rezerwiści ze znajomością języka ukraińskiego lub rosyjskiego", wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej reservisten-brandenburg.de. Ponadto Dowództwo Operacyjne szczególnie poszukuje rezerwistów, którzy byli lub są rozmieszczeni na bojowym wozie piechoty Marder.


5 stycznia, po miesiącach wahań, rząd niemiecki ogłosił, że dostarczy Kijowowi 40 bojowych wozów piechoty Marder. Jak podaje Ministerstwo Obrony, pierwsi żołnierze przyjechali do Niemiec w ubiegły czwartek, aby szkolić się na Marderach - pisze "Spiegel". 


Dodał, że cel Putina pozostaje niezmienny - kontrola nad sąsiednią Ukrainą. - Niezwykle ważne jest, by prezydent Putin nie wygrał tej wojny. Sprawiłoby to, że świat będzie bardziej niebezpieczny - dodał szef NATO. Powiedział, że ważne jest dalsze wspieranie Ukrainy.


Z zadowoleniem przyjmuję wsparcie ze strony sojuszników NATO, partnerów, a także Republiki Korei - podkreślił. Powiedział, że większość wojen kończy się przy stole negocjacyjnym i tak zapewne będzie też w tym przypadku, lecz jeśli NATO chce, by Ukraina zwyciężyła, musi udzielać jej jak największego wsparcia.


- Wsparcie militarne dzisiaj umożliwia osiągnięcie porozumienia pokojowego jutro - powiedział Jens Stoltenberg. "Paradoks polega więc na tym, że tak naprawdę wsparcie militarne dla Ukrainy jest najlepszą drogą do osiągnięcia pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania" - spuentował. 


Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny - powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.


- Nikt nie jest w stanie dzisiaj powiedzieć, kiedy ta wojna się skończy. Putin może dziś zakończyć tę wojnę. Widzimy jednak, że Rosjanie przygotowują się do większej wojny, że mobilizują więcej żołnierzy, ponad 200 tysięcy, a potencjalnie nawet więcej. Aktywnie pozyskują nową broń, więcej amunicji, zwiększając własną produkcję, ale także pozyskując więcej broni od innych autorytarnych państw, takich jak Iran i Korea Północna - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Instytucie CHEY w Seulu.


Rosyjski pojazd do usuwania min BMR-3M Vepr przejęty przez Ukraińców. To nowoczesna maszyna, która rzadko pojawiała się na frontach wojny w Ukrainie.

Władimir Putin ma się spotkać w Wołgogradzie z Jewgienijem Prigożynem i Ramzanem Kadyrowem. Jak podaje "Wprost", powołując się na Ukraińską Prawdę, w mieście trwają już intesywne przygotowania. 


Nie podano dokładnego terminu wizyty. "Ma do niej dojść między 30 stycznia, a 5 lutego" - przekazał rzecznik Kremla.


Norwegia wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2 - podała w poniedziałek wieczorem NEXTA, która cytuje agencję AFP.

- Zrobimy to najszybciej, jak to możliwe - przekazał norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.


W Chersoniu znów słychać wybuchy - podaje platforma FLASH.

Szefowa Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson ujawniła w ubiegłym tygodniku, że Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, aby nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, które mają w posiadaniu.


W piątek prezydenci Kolumbii i Brazylii, Gustavo Petro i Ignacio Lula da Silva odrzucili tę ofertę; Militarnyj podaje, że skrytykował ją również zdecydowanie Lopez Obrador.


Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie i odrzucają w tej kwestii zarówno propozycje Stanów Zjednoczonych, jak i namowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który odbywa podróż po Argentynie, Chile i Brazylii - podaje w poniedziałek agencja Reutera.


Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, tak jak wcześniej przywódcy Kolumbii i Brazylii, odrzucił propozycję przekazania rosyjskiej broni Ukrainie, jaką złożyły mu USA, które obiecały zastąpić to uzbrojenie sprzętem amerykańskim - pisze w poniedziałek ukraiński portal Militarnyj.


Tymczasem w rosyjskiej telewizji państwowej: Dmitrij Miedwiediew przeczytał fragmenty listu Tiutczewa, aby promować pogląd, że „podboje i przemoc Rosji były najbardziej naturalną i uzasadnioną rzeczą, jaka kiedykolwiek miała miejsce w historii” oraz że „Polska musiała umrzeć”

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow zagroził Stanom Zjednoczonym, że są coraz bliżej "bezpośredniego starcia z Rosją". Człowiek Władimira Putina zapowiedział również, że zagrożona może być sprawa przedłużenia traktatu START, regulującego zbrojenia jądrowe obu państw. 

"Kilka tysięcy pocisków kalibru 155 mm zostanie wyprodukowanych wspólnie" - powiedział Lecornu, cytowany przez agencję Reutera. Marles dodał, że "wielomilionowy projekt" wpisuje się we wsparcie, jakiego Francja i Australia udzielają Ukrainie, aby "zapewnić, że Ukraina będzie w stanie przetrwać ten konflikt i zakończyć go na własnych warunkach".

Były to pierwsze rozmowy dotyczące współpracy wojskowej na tak wysokim szczeblu od czasu, gdy dwa lata temu Canberra odstąpiła od porozumienia obronnego z Paryżem na rzecz umowy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.

Francja i Australia zgodziły się na współpracę przy produkcji 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.


Francuski minister obrony Sebastien Lecornu powiedział w poniedziałek po spotkaniu ze swoim australijskim odpowiednikiem Richardem Marlesem, że Francja i Australia zgodziły się na współpracę w celu wyprodukowania "kilku tysięcy" 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - napisała agencja.


Rosjanie przerzucają kolejne wojska na Białoruś przekazał rzecznik Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko. Według niego w kraju Łukaszenki stacjonuje w tej chwili około 9 tysięcy żołnierzy Putina.

Rosjanie tworzą linie obrony wokół lotniska w tymczasowo okupowanym Berdiańsku - podaje Ukraińska Prawda.


Z kolei Defense Express uważa, że Rosjanie mają znacznie szersze plany dotyczące lotniska niż tylko wykorzystanie go jako zaawansowanej bazy śmigłowców.

Danie wesprze Ukrainę w odbudowie zniszczonego Mikołajowa.