Trwa ładowanie...

Podał liczbę. Tyle czołgów dostanie Ukraina [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to już 342. dzień wojny w Ukrainie. - Konflikt z Rosją zaczął się od aneksji Krymu w 2014 roku, a gdy Krym powróci do Ukrainy, wojna się zakończy - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow. Tymczasem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał w trakcie konferencji prasowej, że w pierwszej fali dostaw armia ukraińska otrzyma od państw Zachodu od 120 do 140 czołgów. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Podał liczbę. Tyle czołgów dostanie Ukraina [RELACJA NA ŻYWO]Podał liczbę. Tyle czołgów dostanie Ukraina [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: East News, fot: Vadim Ghirda
d47k0ae
d47k0ae
  • Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał w trakcie konferencji prasowej, że w pierwszej fali dostaw armia ukraińska otrzyma od państw Zachodu od 120 do 140 czołgów. - Będą to maszyny Leopard 2, Challenger 2 i M1 Abrams, ale mamy też nadzieję na francuskie czołgi Leclerc - oznajmił Kułeba
  • Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ - jego zdaniem - to jedynie przedłuża wojnę z Rosją. "To szaleństwo" - oświadczył chorwacki prezydent. Przypomnijmy, że chorwacki rząd w pełni popiera jednak politykę Unii Europejskiej wobec Rosji i regularnie udziela wsparcia armii ukraińskiej.


  • Minister obrony Niemiec nie chce się angażować w debatę na temat przekazania myśliwców Ukrainie po decyzji o dostarczeniu czołgów - pisze w poniedziałek agencja dpa. - O ile wiem, kanclerz powiedział wszystko, co trzeba powiedzieć - stwierdził Boris Pistorius. Minister ocenił, że rozważania o tym, czy Bundeswehra powinna przekazać samoloty, to "hipotetyczne pytania".
Trwa łączenie
21:38, 31.01.2023

USA zamierzają kontynuować współpracę z Izraelem i innymi państwami, aby uniemożliwić Iranowi zdobycie broni nuklearnej i dostarczanie dronów Rosji, która używa ich do ataków na terytorium Ukrainy - powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken, cytowany przez agencję Ukrinform.


- Jeśli chodzi o Iran, my - Izrael i Stany Zjednoczone - mamy wspólne zobowiązania - oświadczył Blinken na konferencji prasowej. Jak wyjaśnił, ich celem jest m.in. uniemożliwienie Iranowi uzyskanie broni nuklearnej.


Podkreślił, że Rosja zaopatruje Iran w technologię wojskową w zamian za drony - a to "zdecydowanie budzi prawdziwy niepokój w USA i Izraelu".

21:25, 31.01.2023

Wojskowi rosyjscy wznoszą umocnienia naokoło lotniska w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, kopią tam okopy i przygotowują stanowiska - powiedział portalowi Suspilne ukraiński komentator wojskowy Dmytro Sniehirjow.


Rosjanie "szykują się do ofensywy sił Ukrainy na kierunku zaporoskim. Starają się stworzyć dodatkowe linie obrony (...). Rozpatrują możliwość walk ulicznych jako czynnik powstrzymujący postęp sił zbrojnych Ukrainy" - powiedział Sniehirjow. Wskazał, że obiekty inżynieryjne powstają wewnątrz okupowanych miast - Berdiańska i Melitopola.


Również lojalne wobec Kijowa władze Melitopola informują o umocnieniach w tym rejonie. Mer Iwan Fedorow, cytowany przez agencję UNIAN, powiedział, że "budowle fortyfikacyjne są już naokoło Melitopola, że strony Berdiańska, Wasyliwki i obwodu chersońskiego".

21:08, 31.01.2023

W niektórych ukraińskich miastach pojawiło się nowe graffiti poświęcone walce z rosyjskim agresorem.

20:51, 31.01.2023

- Polska ma dla Ukrainy szczególne znaczenie. Zełenski kilka miesięcy temu zainicjował specjalną ustawę, dzięki której obywatele polscy zyskali uprzywilejowaną pozycję w kwestii np. nabywania ziem w Ukrainie. To wyraz wdzięczności dla narodu polskiego, nie dla rządu, który wiele zasług usiłuje sobie przypisać - powiedział w programie "Newsroom" WP dr Jakub Karnowski ze Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji Wolności Gospodarczej.

wp.tv
20:36, 31.01.2023

W mieście Szostka w obwodzie sumskim doszło do wybuchu w jednym z przedsiębiorstw. Wcześniej w budynek uderzyła rakieta. 

20:27, 31.01.2023

Szef parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk powiedział we wtorek w Paryżu, że decyzja Francji o wsparciu Kijowa systemami obrony powietrznej była impulsem dla innych państw. Występując w Zgromadzeniu Narodowym, zaapelował o przekazanie również samolotów bojowych.

20:11, 31.01.2023

Departament Stanu USA oskarżył we wtorek Rosję o niewywiązywanie się ze zobowiązań w ramach traktatu kontroli zbrojeń jądrowych Nowy START ze względu na odmowę inspekcji swojego arsenału jądrowego.


"Odmowa Rosji, by umożliwić działalność inspekcji, uniemożliwia Stanom Zjednoczonym korzystanie ze swoich ważnych praw w ramach traktatu i zagraża możliwości kontroli zbrojeń jądrowych między USA i Rosją" - oznajmiło ministerstwo w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera.


Jednocześnie stwierdzono, że Rosja ma jasną ścieżkę do powrotu do wypełniania postanowień traktatu, jeśli tylko zgodzi się na inspekcje. Według "Wall Street Journal" podobne wnioski znalazły się w raporcie resortu dla Kongresu.

19:53, 31.01.2023

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wręczyło we wtorek ambasadorowi Węgier w Kijowie protest w związku z "dyskredytującymi" komentarzami węgierskiego premiera Viktora Orbana. Wezwano także Budapeszt do zaprzestania "antyukraińskiej retoryki".


MSZ Ukrainy wezwało ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami Orbana, który pod koniec zeszłego tygodnia porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją"


"Ambasador Ijdjarto otrzymał ostry protest w związku z ostatnimi dyskredytującymi wypowiedziami premiera Węgier Viktora Orbana" - poinformowało w komunikacie MSZ w Kijowie.


"Węgierskiemu dyplomacie oznajmiono, że antyukraińska retoryka, którą od dawna słyszy się od węgierskich przywódców, jest absolutnie nie do przyjęcia i powoduje poważne szkody w stosunkach ukraińsko-węgierskich” - dodała ukraińska dyplomacja.

19:39, 31.01.2023

Nieoczekiwany zwrot w sprawie Kaczyński vs. Sikorski. W sobotę Wirtualna Polska opisała, że Sejm przyjął przepisy skrojone pod potrzeby prezesa PiS, aby ten nie musiał płacić zasądzonych 700 tys. zł Radosławowi Sikorskiemu. Teraz Jarosław Kaczyński poinformował, że przyjął propozycję byłego szefa MSZ i wpłaci 50 tys. zł na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Dzięki temu Sikorski odstąpi od dochodzenia roszczeń.

19:23, 31.01.2023

Linia frontu w rejonie Bachmutu nocą.

19:15, 31.01.2023

Szef amerykańskiego rządowego funduszu Development Finance Corporation (DFC), Scott Nathan, zapowiedział zainwestowanie 250 mln dol. w małe ukraińskie firmy i zmobilizować 1 mld dol. prywatnych kapitałów, by wesprzeć gospodarkę Ukrainy - poinformował we wtorek portal Kyiv Independent.

18:55, 31.01.2023

Ukraiński żołnierz po prawie ośmiu miesiącach pobytu na froncie w końcu mógł zobaczyć się z żoną. W sieci opublikowano przejmujące nagranie. 

18:46, 31.01.2023

W mieście Hulajpole w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy pocisk wystrzelony przez Rosjan poważnie uszkodził synagogę z 1909 roku - poinformował we wtorek portal Jewishnews.com.ua.

18:34, 31.01.2023

Sytuacja Ukrainy jest dziś bardzo trudna. Rosja jest zdecydowana prowadzić i eskalować wojnę - mówił europoseł Witold Waszczykowski (PiS) podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) w PE. 


"Tak długo, jak rosyjskie wojska będą na Ukrainie, będzie trwał konflikt" - wskazywał b. szef NATO Anders Fogh Rasmussen.

18:24, 31.01.2023

Kraje bałtyckie i Polska sprzeciwiają się dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, nawet pod neutralną flagą - powiedział we wtorek w Rydze łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs.


Rinkeviczs w Rydze rozmawiał z szefami dyplomacji Polski Zbigniewem Rauem, Litwy Gabrieliusem Landsbergisem i Estonii Urmasem Reinsalu. Ministrowie podpisali deklarację dotyczącą rozwoju współpracy na rzecz wzmocnienia zbiorowego odstraszania i odporności oraz promowania wzrostu gospodarczego w regionie.

18:10, 31.01.2023

Do zbrodniczych praktyk, które Rosja stosuje podczas agresji na Ukrainie, dochodzi minowanie zajętych terenów i pozostawianie wybuchowych pułapek - poinformował na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

17:59, 31.01.2023

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował we wtorek, że postępy sił ukraińskich w rejonie Swatowe-Kreminna w obwodzie ługańskim uległy spowolnieniu, ale armia stara się zniszczyć logistykę Rosjan w tym rejonie.


- Działania bojowe nie zawsze są działaniami ofensywnymi. Pracujemy nad wyczerpaniem wroga. Wojska przejdą do zdecydowanych działań, gdy warunki będą sprzyjające - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne.

17:44, 31.01.2023

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. - Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział prezydent RP.

17:35, 31.01.2023

"Przedstawiciele niektórych państw Unii Europejskiej uważają, że Ukrainie nie należy dawać broni, ponieważ wojna rozszerzy się na Europę. Jednak po pierwsze wojna jest już w centrum Europy i Rosja zabija ludzi w najbardziej antyludzki sposób. Po drugie jeśli Ukraina nie dostanie broni, wojna rozprzestrzeni się na UE, ponieważ Federacja Rosyjska nie zatrzyma ekspansji" - pisze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

17:23, 31.01.2023

Perspektywa wcześniejszego rozpoczęcia procesu negocjacji akcesyjnych powinna być kluczową kwestią podczas szczytu Ukraina-UE - powiedział dziennikarzom "Ukraińskiej Prawdy" minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Szczyt odbędzie się 3 lutego 2023 r. w Kijowie.

17:11, 31.01.2023

Prezydent USA Joe Biden powiedział we wtorek, że będzie omawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim ostatnie prośby Ukrainy o zaawansowaną broń do obrony przed Rosją.


- Będziemy rozmawiać - odpowiedział krótko Biden dziennikarzom, przemawiając we wtorek rano po tym, jak oświadczył, że Stany Zjednoczone nie wyślą Ukrainie myśliwców F-16.

17:05, 31.01.2023

Rosja i Iran integrują systemy bankowe - informuje agencja Reutera, powołując się na irański bank centralny. Banki w obu krajach zostały wcześniej odcięte od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Dzięki integracji systemów Rosja ma zamiar zwiększyć handel z Iranem do 10 miliardów dolarów rocznie.

16:55, 31.01.2023

Wśród dwóch ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy jest dziecko - poinformował we wtorek szef lojalnej wobec Kijowa administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. 

16:42, 31.01.2023

Na froncie w Donbasie nastąpił w ostatnich tygodniach pat, przy czym Rosjanie kierują do walk w Donbasie kolejne oddziały. Źródła zachodnie i ukraińskie prognozują, że Rosja rozpocznie w najbliższych miesiącach nową ofensywę, być może w obwodzie ługańskim.


Obecnie walki koncentrują się w dwóch rejonach Donbasu, na terenach obwodów donieckiego i ługańskiego. W obwodzie donieckim - wokół Bachmutu, który Rosjanie atakują od miesięcy. Teraz usiłują okrążyć miasto od północy i od południa i skierowali do walki regularną armię w miejsce najemników z Grupy Wagnera. Pod kontrolą ogniową wojsk rosyjskich znalazła się trasa Kostiantyniwka-Bachmut. 


Rosjanie twierdzą też, że na północ od Bachmutu zajęli miejscowość Błahodatne, ale Ukraina nie potwierdza tych doniesień. Ponadto w obwodzie donieckim atakowany jest Wuhłedar i walki - jak relacjonuje Radio Swoboda - trwają na obszarach podmiejskich dacz. Oddziały prorosyjskich separatystów twierdzą, że umocniły się na wschodzie Wuhłedaru, ale armia ukraińska tego nie potwierdza.

16:32, 31.01.2023

Stany Zjednoczone dodały we wtorek siedem irańskich podmiotów do swojej czarnej listy handlowej za produkcję dronów, których Rosja używa w atakach na Ukrainie - poinformowało we wtorek ministerstwo handlu USA.

16:27, 31.01.2023

Francja dostarczy Ukrainie 12 kolejnych haubic CEASAR - podaje agencja AFP, powołując się na francuskie ministerstwo obrony.

16:15, 31.01.2023

Nie ma sensu, żeby w stolicach UE przebywali ambasadorzy Rosji. Te placówki i tak nie służą już w dużej mierze dyplomacji, ale propagandzie, zamiataniu pod dywan zbrodni wojennych i promocji ludobójstwa - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis, cytowany przez agencję BNS.

Źródło: Ukraińska Prawda, CNN, Reuters, Ukrinform, PAP, TASS, RIA Nowosti

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47k0ae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d47k0ae
Więcej tematów