"Potwierdzamy gotowość". Hamas uwolni ostatniego zakładnika z USA
Hamas ogłosił, że jest gotów wypuścić ostatniego amerykańskiego obywatela przetrzymywanego w Strefie Gazy, 21-letniego Edana Alexandra, który posiada podwójne obywatelstwo – USA i Izraela.
Informacja ta pojawiła się w kontekście trwających rozmów o zawieszeniu broni między Hamasem a Izraelem oraz wysiłków na rzecz przywrócenia pomocy humanitarnej dla mieszkańców Gazy.
Według mediów katarskich, trwają ustalenia dotyczące szczegółów przekazania Alexandra. Nadal w niewoli pozostaje ponad 20 osób porwanych podczas ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Izrael wznawia wojnę z Hamasem. Moment potężnego ataku na Strefę Gazy
"Potwierdzamy swoją gotowość do natychmiastowego rozpoczęcia intensywnych negocjacji i podjęcia poważnych starań na rzecz ostatecznego porozumienia kończącego wojnę" - stwierdził w opublikowanym oświadczeniu Chalil al-Hajja, jeden z liderów Hamasu.
Do negocjacji dotyczących uwolnienia Alexandra zaangażowane zostały Katar, Egipt oraz Turcja. Portal Times of Israel poinformował, że na Hamas wywierana jest presja, by wypuścił zakładnika bez stawiania warunków, jako gest dobrej woli wobec prezydenta USA Donalda Trumpa, który niebawem rozpoczyna wizytę w regionie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Sparaliżowane lotnisko w Sanie. Seria nalotów z Izraela
USA rozmawia z Hamasem o rozejmie
Nieoficjalne informacje wskazują, że trwają rozmowy między USA a Hamasem dotyczące rozejmu i wznowienia dostaw pomocy humanitarnej do Gazy, choć amerykański Departament Stanu nie potwierdził tych doniesień.
Izraelskie media podają, że rozmowy te powodują napięcia na linii Waszyngton–Jerozolima. Dziennik Haarec pisał, że Amerykanie wywierają presję na izraelski rząd, by ten zgodził się na zawieszenie broni przed wizytą Trumpa, ostrzegając, że w przeciwnym razie "Izrael zostanie pozostawiony samemu sobie".
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wszystko, co musisz wiedzieć o konflikcie izraelsko-palestyńskim i obecnej wojnie w Izraelu
Izraelczycy chcą uwolnienia zakładników
Rząd Izraela 18 marca wznowił działania wojenne po blisko dwóch miesiącach zawieszenia broni, chcąc wymusić na Hamasie kolejne ustępstwa. Tel Awiw stawia sobie za cel zarówno uwolnienie zakładników, jak i całkowite unicestwienie Hamasu.
Tymczasem organizacja palestyńska deklaruje otwartość na porozumienie, ale tylko takie, które zagwarantuje zakończenie działań wojennych – czemu Izrael się sprzeciwia.
Sondaże pokazują, że wielu Izraelczyków popiera rozejm, który umożliwiłby uwolnienie zakładników, nawet kosztem zakończenia wojny. Rodziny uprowadzonych zarzucają rządowi, że kieruje się motywami politycznymi.
Armia izraelska podaje, że nadal w niewoli przebywa 24 zakładników, a ciała 35 osób są przetrzymywane przez Hamas.