Posłowie wysłuchają informacji o śledztwie ws. zabójstwa gen. Papały
Marszałek Marek Jurek poinformował, że w
piątek w Sejmie przedstawiona zostanie informacja o przebiegu
śledztwa w sprawie zabójstwa b. komendanta głównego policji gen.
Marka Papały.
Wniosek o to, by minister sprawiedliwości przedstawił posłom taką informację, złożył klub PiS - poinformował dziennikarzy szef klubu Marek Kuchciński.
Informacje, jakie w ciągu ostatnich kilku dni pojawiały się we wszystkich mediach, są tak bulwersujące, że naszym zdaniem, opinia publiczna powinna otrzymać pełną, całościową informację ze strony ministra sprawiedliwości: na jakim etapie są śledztwa prowadzone w sprawie śmierci gen. Papały - powiedział Kuchciński.
Marszałek Sejmu poinformował na konferencji prasowej, że po przedstawieniu informacji przez ministra wypowiedzą się przedstawiciele klubów. Podkreślił, że wszystkie kluby parlamentarne apelowały na posiedzeniu Konwentu Seniorów, aby debata służyła poinformowaniu społeczeństwa o postępach w śledztwie w sprawie śmierci gen. Papały, a jednocześnie nie naruszyła bezpieczeństwa śledztwa ani powagi sprawy. W tej debacie nie powinno paść nic, co by sprawę problematyzowało - dodał.
Jurek zaznaczył, że zaskakujący jest dla niego pomysł LPR i Samoobrony powołania sejmowej komisji śledczej dla wyjaśnienia okoliczności śmierci gen. Papały. Marszałek powiedział, że na czwartkowym posiedzeniu Konwentu klub LPR nie podnosił tej sprawy. W jego przekonaniu, "przenoszenie teraz śledztwa z prokuratury do parlamentu albo urządzenie równoległego śledztwa parlamentarnego jest nieporozumieniem".
Jurek podkreślił, że w postępowaniu prokuratorskim, w którym przez lata panował - według niego - marazm, ostatnio mamy ogromny postęp.
Gen. Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 roku na parkingu przed swoim blokiem w Warszawie. Śledztwo w tej sprawie trwa od blisko ośmiu lat. Przedłużano je 17 razy, ostatnio w czerwcu tego roku.
Sprawa zabójstwa gen. Papały powróciła na czołówki gazet, gdy tempa nabrała sprawa ekstradycji polonijnego biznesmena Edwarda Mazura podejrzewanego o zlecenie zabójstwa.
Polska przesłała Stanom Zjednoczonym wniosek o aresztowanie i ekstradycję Mazura w kwietniu 2005 r. Na początku października 2006 r. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro był w USA, gdzie zabiegał o jego ekstradycję. Biznesmen został zatrzymany przez FBI 20 października. W środę sąd w Chicago miał zdecydować, czy Mazur pozostanie w areszcie, czy wyjdzie za kaucją. Sąd nie wydał jednak decyzji, powrócić ma do sprawy 15 listopada.
W środę w radiu RMF FM koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann powiedział, że śledztwo w sprawie morderstwa b. komendanta głównego policji było utrudniane przez służby specjalne. Zdaniem Wassermanna, sprawa była tak długo prowadzona nie tylko dlatego, że prokuratorzy nie mieli dostępu do "wrażliwych informacji, dokumentów", i że "służby blokowały przede wszystkim". Powodem przewlekłości jest także to, że "później niektóre decyzje nadzorcze budziły dużo wątpliwości".
Prezydent Lech Kaczyński powiedział w poniedziałek, że gdy pełnił funkcję ministra sprawiedliwości (w rządzie Jerzego Buzka)
"mocno naciskano" na niego, by umorzyć śledztwo w sprawie zabójstwa gen. Papały. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński precyzował we wtorek, że były to "naciski płynące z wewnątrz prokuratury".
W środę w wywiadzie dla TVP1 prezydent powiedział, że gdy kierował resortem sprawiedliwości nie uległ "wyraźnym" sugestiom, aby umorzyć śledztwo w sprawie zabójstwa gen. Papały.