Posłanka pyta o "córkę leśnika", ale Jan Szyszko nie odpowie na pytania
Taką decyzję podjęło w czwartek Prezydium Sejmu i nie skierowało pytania od posłanki PO Agnieszki Pomaski do Jana Szyszki. Wicemarszałek Ryszard Terlecki w piśmie do posłanki tłumaczy, że interpelacja poselska była nie na temat.
13 czerwca przed posiedzeniem rządu do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka podszedł minister środowiska Jan Szyszko i wręczył mu kopertę od "córki leśnika". Jak tłumaczył Jan Szyszko, prosiła, żeby to dać Mariuszowi Błaszczakowi. Wszystko nagrały kamery, co zauważył szef MSWiA próbujący obrócić sytuację w żart.
Później ministrowie nabrali wody w usta. Mariusz Błaszczak nie chciał odpowiadać na pytania naszego reportera. Następnie poinformowano, że przesyłka od "córki leśnika" została zwrócona ministrowi środowiska.
Równie małomówny w tej sprawie był Jan Szyszko. Minister środowiska wydał jednozdaniowe oświadczenie. "Biuro poselskie prof. Jana Szyszko zwraca korespondencję do nadawcy z prośbą o skierowanie jej do właściwego organu" - napisano.
Posłanka PO pyta ministra
Do poszukiwań odpowiedzi, co było w kopercie dla Mariusza Błaszczaka od "córki leśnika" przyłączyła się posłanka PO Agnieszka Pomaska. W oficjalnym zapytaniu do ministra środowiska zadała 9 pytań. "Co było w kopecie? Kto zapoznał się wcześniej z zawartością koperty? (przesyłka była otwarta) Czy w kopercie był życiorys i CV?" – dopytywała posłanka PO.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Agnieszka Pomaska chciała, aby Jan Szyszko odpowiedział, dlaczego zwrócił przesyłkę "córce leśnika" oraz, jak ją otrzymał. Posłanka PO chciała też dowiedzieć się, czy minister środowiska jest spokrewniony z "córką leśnika". Minister środowiska miał odpowiedzieć jak się nazywa i skąd jest leśnik, ale na te pytania nie odpowie.
Decyzja Prezydium Sejmu
Prezydium Sejmu stwierdziło, że Jan Szyszko nie odpowie na te pytania. " Uprzejmie informuję, że Prezydium Sejmu na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2017 r. – działając na podstawie art. 192 ust. 4 regulaminu sejmu - nie nadało biegu zapytaniu skierowanemu do Ministra Środowiska w sprawie koperty wręczonej ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi przed posiedzeniem Rady Ministrów" – napisał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Decyzje uzasadniono tym, że zapytanie jest niezgodne "z zakresu przedmiotowym sprawy, o którym mowa w art. 195 ust. 1 regulaminu Sejmu".
Co jest zapisane w art. 192 i 195 regulaminu Sejmu?
Zgodnie z art. 192 regulaminu Sejmu poseł może złożyć interpelacje w sprawach "o zasadniczym charakterze i odnoszących się do problemów związanych z polityką państwa".
Takie zapytanie składa się w formie pisemnej na ręce marszałka sejmu, a Prezydium Sejmu może zdecydować, że minister nie zajmie się pytaniem od posła, jeśli interpelacja m.in. nie odnosi się do problemów związanych z polityka państwa.
Art. 195 ust. 1 określa w jakich sprawach składa się zapytania poselskie. Są to polityka wewnętrzna i zagraniczna prowadzona przez rząd oraz zadania publiczne realizowane przez administrację rządową.