Trwa ładowanie...

Posiedzenie RBN. Prezydent: nie zamierzamy brać udziału w wojnie

- Polscy żołnierze nie udają się na wojnę. Proszę nie słuchać takich informacji - stwierdził po posiedzeniu RBN prezydent Andrzej Duda. Dodał, że prosi wszystkich, by zwracali szczególną uwagę na dezinformację.

Posiedzenie RBN. Prezydent: nie zamierzamy brać udziału w wojnie Posiedzenie RBN. Prezydent: nie zamierzamy brać udziału w wojnie Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2uttos
d2uttos

- W szczegółach omówiliśmy wszystkie kwestie wewnętrzne - stwierdził prezydent Andrzej Duda po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rada była tajna, więc nie mogę ujawniać szczegółów naszej dyskusji - dodał.

- Mogę jednak podziękować przedstawicielom wszystkich kół parlamentarnych za bardzo uważne i bardzo konstruktywne podejście - mówił prezydent.

Duda: nie jest nam potrzebna dyskusja na mało istotne tematy

Prezydent wspomniał, że zdecydował się zawetować ustawę "lex Czarnek". - Ta ustawa wzbudzała wiele kontrowersji. Nie miałem więc wątpliwości, że jest to akt, który dzieli, a nie łączy - tłumaczył Duda. - A dzisiaj potrzebna jest nam zgoda, jedność. Na scenie politycznej potrzebna jest zgoda, a nie dyskusja na tematy mało istotne w tej sytuacji - dodał.

d2uttos

- Poprosiłem uczestników RBN, aby zwracać szczególną uwagę na dezinformację. Polska nie zamierza brać udziału w wojnie - mówił prezydent.

Duda: polscy żołnierze nie udają się na wojnę

- Proszę, żeby takich obaw nie było i proszę takich informacji o tym, że my się gdzieś tam szykujemy, że chcemy brać udział w wojnie, że ktoś chce wysyłać polskich żołnierzy na wojnę w tej chwili czy, że Polska ma zamiar wysyłać swój sprzęt bojowy na wojnę, proszę takich informacji nie słuchać - dodał.

- Polscy żołnierze nie udają się na wojnę. Proszę nie słuchać takich informacji. Oczywiście, jeżeli trzeba będzie bronić naszego kraju, to będziemy bronić naszego kraju, natomiast nic również nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani - mówił prezydent Duda.

Duda: bądźmy wobec nich życzliwi

- Jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych i cały Sojusz Północnoatlantycki za każdym razem ponawia gwarancje z artykułu 5: gdyby którekolwiek państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego zostało zaatakowane, oznacza to de facto wojnę światową - wskazał Duda. - Nie ma właściwie takiego prawdopodobieństwa, żeby taka sytuacja mogła nastąpić - dodał.

d2uttos

Prezydent zdementował też pojawiające się informacje, że migranci, którzy próbowali przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią, dotarli na Ukrainę i teraz, razem z uchodźcami docierają do naszego kraju.

Putin i Ławrow grożą bronią jądrową. Ekspert: ta karta na pewno będzie wyciągana

- Nie mamy żadnego takiego dowodu, aby taka sytuacja miała miejsce - zapewnił Andrzej Duda. Przyznał jednak, że wśród uchodźców jest wielu zagranicznych studentów, którzy uczyli się na ukraińskich uczelniach.

d2uttos

- Ukraina jest wielkim krajem, wielu ludzi z zagranicy przebywało tam i stało się ofiarami napaści. Bądźmy wobec nich życzliwi. Koordynujemy prace z odpowiednimi ambasadami - apelował prezydent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2uttos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2uttos
Więcej tematów