Porozumienie Fatahu i Hamasu. Sensacja w Pekinie
Łącznie 14 palestyńskich ugrupowań zawarło porozumienie, które ma położyć "kres podziałom", a także "wzmocnić jedność". Do podpisania dokumentu doszło w Pekinie. Zorganizowany przez Chiny szczyt miał położyć kres sporom wśród palestyńskich organizacji.
23.07.2024 | aktual.: 23.07.2024 07:58
W rozmowach miało uczestniczyć 14 ugrupowań, łącznie z Fatahem rządzącym na Zachodnim Brzegu Jordanu i terrorystycznym Hamasem ze Strefy Gazy.
Przedstawiciele ugrupowań palestyńskich spotkali się również z ministrem spraw zagranicznych Chin Wangiem Yi - powiadomiła CCTV w mediach społecznościowych.
Oba główne ugrupowania, Fatah i Hamas, spotkały się poprzednio w Chinach w kwietniu. Rząd ChRL zorganizował rozmowy, mające doprowadzić do porozumienia kończącego trwający od 17 lat otwarty konflikt wśród Palestyńczyków - przypomniała agencja Reutera. Ostatecznie rozmowy trwały przez kilka ostatnich dni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historyczne porozumienie
Dwie główne frakcje palestyńskie są w konflikcie od czasu, gdy Hamas wygrał wybory parlamentarne w 2006 r. i przejął władzę w Strefie Gazy w 2007 r. po krótkiej wojnie domowej, w której pokonał wspierane przez Zachód siły palestyńskie lojalne wobec Abbasa - przypomina telewizja Sky News.
Wysiłki podejmowane od 2007 r. przez kraje arabskie, na czele z Egiptem, jak dotąd nie doprowadziły do zakończenia sporów o podział władzy między rządzącym Gazą Hamasem a ruchem Fatah prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa.
Sam Abbas krytykował otwarcie Hamas za wojnę z Izraelem, natomiast terrorystyczna organizacja z Gazy oskarżyła prezydenta Palestyny o opowiadanie się po stronie Izraela.