Nie wiedzieli, za czym głosują? Pomyłka PiS w Sejmie
Zamieszanie przy głosowaniu ustawy o pigułce "dzień po". Posłom PiS pomyliło się, czy głosują za odrzuceniem, czy przyjęciem projektu. Najwyraźniej z tego powodu część polityków sprzeciwiła się wnioskowi o odrzucenie ustawy, którą sami krytykowali.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Prawa farmaceutycznego, która przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych, tzw. pigułki "dzień po" - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat. Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia.
W głosowaniu nad całością ustawy za głosowało 224 posłów, przeciw było 196, wstrzymał się 1 poseł.
W Sejmie odbyło się także głosowanie o odrzucenie tego projektu w całości i tutaj PiS popełnił błąd. Ponieważ głosowało 417 posłów, za odrzuceniem projektu było 95 posłów a 315 przeciwko odrzuceniu. Z tego wynika, że 88 posłów Prawa i Sprawiedliwości było przeciwko odrzuceniu projektu. W tej grupie znaleźli się między innymi Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Rafał Bochenek, czy Elżbieta Witek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Ma ogromny rozrzut". Ekspert o szydzi z Pawłowskiej
Sytuację skomentował na portalu X Bartosz Arłukowicz, b. minister zdrowia. "J.Kaczyński i 87. jego kolegów z PIS zagłosowało przeciw wnioskowi o odrzucenie ustawy tabletka 'dzień po'. Zawsze wiedziałem, że edukacja seksualna wcześniej czy później przynosi efekty!" - zakpił Arłukowicz.
Tabletka "dzień po"
Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego w sprawie antykoncepcji awaryjnej. Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po są dostępne tylko na receptę. Istota projektowanych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu, co pozwoli na stosowanie bezpośrednio decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej. Takim produktem jest pigułka zawierająca w składzie octan uliprystalu (ulipristal acetate). Będzie ona dostępna bez recepty dla osób od 15. roku życia.
Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna w zeszły czwartek informowała, że jeżeli droga legislacyjna nie będzie się przedłużać, to tabletka "dzień po" od 1 kwietnia powinna być dostępna w aptekach bez recepty.