Trwa ładowanie...

Pomagał rodzicom ofiar - spędzi trzy lata w więzieniu

Na trzy lata więzienia skazał chiński sąd Huanga Qi, działacza pomagającego rodzicom, którzy stracili dzieci podczas ubiegłorocznego trzęsienia ziemi w Syczuanie. O wyroku poinformowała żona skazanego.

Pomagał rodzicom ofiar - spędzi trzy lata w więzieniuŹródło: AP
d2onk38
d2onk38

Huang Qi oskarżony był o "nielegalne wejście w posiadanie tajemnic państwowych". Jest to zarzut często stawiany w sprawach związanych z korupcją, obroną praw człowieka lub krytykowaniem polityki Komunistycznej Partii Chin.

Działacz został zatrzymany w czerwcu zeszłego roku po tym, jak opublikował w internecie artykuły krytykujące reakcję władz na trzęsienie ziemi w Syczuanie w maju. Huan Qi mówił też zagranicznym mediom o skargach rodziców dzieci, które zginęły w trzęsieniu. Domagali się oni pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych fatalnej jakości tysięcy budynków szkolnych, w których gruzach zginęły ich dzieci.

Huang Qi, założyciel Ośrodka Praw Człowieka Tianwang, prowadził stronę internetową krytykującą władze za ograniczanie praw człowieka. Został uwięziony w 2003 roku i zwolniony w 2005.

W trzęsieniu ziemi w Syczuanie poniosło śmierć lub zaginęło blisko 90 tys. osób. Według danych oficjalnych ofiarami było 5335 dzieci.

d2onk38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2onk38
Więcej tematów