Trwa ładowanie...

Fiasko polskiego leku na COVID-19? Są wyniki testów klinicznych

Opracowany przez firmę Biomed-Lublin lek na COVID-19 nie wykazał działania terapeutycznego u chorych - poinformowało nieoficjalnie Radio ZET. Skuteczność leku badała Agencji Badań Medycznych.

Polscy naukowcy stworzą lek na COVID-19?Polscy naukowcy stworzą lek na COVID-19?Źródło: Twitter.com
d28wsyi
d28wsyi

Według nieoficjalnych doniesień Radia ZET stworzony przez firmę Biomed-Lublin preparat nie zadziałał w testach klinicznych. Dane wskazujące na taki wynik badań miał otrzymać jeden z dziennikarzy stacji od Agencji Badań Medycznych.

Lek oparty na osoczu nie działa

Badanie przeprowadzane było w Specjalistycznym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie. Brało w nim udział 100 pacjentów. Lek stworzony przez Biomed-Lublin oparty jest na osoczu osób, które przechorowały COVID-19.

Z zapewnień przedstawicieli zespołu kierującego badaniami klinicznymi, wynika, że niezależny komitet bezpieczeństwa pozytywnie ocenił preparat. Miał on nie wykazywać żadnych poważnych skutków ubocznych.

Zobacz też: Medycy i pacjenci pozostawieni sami? Lekarz mówi wprost

Z kolei Agencja Badań Medycznych miała otrzymać wstępne wyniki badań, które wskazują, że stosowanie leku nie wpływa na przebieg choroby. "W ocenianych parametrach u pacjentów leczonych i nieleczonych immunoglobuliną podawaną w czasie do 5 i powyżej 5 dni od wystąpienia objawów" - podaje Agencja.

d28wsyi

Oficjalne wyniki "w najbliższym czasie"

ABM informuje również, że szpital jest zobligowany do opublikowania wyników prowadzonych badań najpóźniej do 24 miesięcy od ich zakończenia. Na przesłane przez stację zapytanie ABM odpowiedziała, że oficjalne wyniki zostaną opublikowane "w najbliższym czasie".

O braku skuteczności stosowania osocza ozdrowieńców w terapii przeciwko COVID-19 informowały brytyjskie tygodniki naukowe.

Przeczytaj także:

d28wsyi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d28wsyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28wsyi
Więcej tematów