Trwa ładowanie...

Polska wyśle wojsko na Ukrainę? Szef BBN odpowiada

Narasta napięcie na wschodzie Europy. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził, że "jest wiele scenariuszy rozwoju sytuacji na Ukrainie". Był pytany, co zrobi Polska.

Share
Napięta sytuacja między Ukrainą a Rosją
APNapięta sytuacja między Ukrainą a Rosją APFot: AP
dwkol0m

O napiętej sytuacji świadczy między innymi fakt, że przy granicy z Ukrainą rozmieszczono rosyjskie siły wojskowe. Zdjęcia satelitarne pokazują, że może to być nawet ok. 100 tys. żołnierzy. Widać rosyjskie obozy wojskowe w czterech lokalizacjach.

- Jest wiele scenariuszy rozwoju sytuacji na Ukrainie, próba okupacji całego terytorium przez Rosjan także jest przez nas i naszych sojuszników rozważana - powiedział w TVN24 w sobotę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

- Patrząc na twarde liczby wojsk zgromadzonych wokół Ukrainy, wielu ekspertów twierdzi, że to liczba niewystarczająca, by doszło do konfliktu pełnoskalowego. (…) Scenariusza, według jakiego następowałyby wypadki, nie sposób przewidzieć w stu procentach przed rozpoczęciem działań. (…) Próba okupacji całego terytorium Ukrainy przez Rosjan jest przez nas i naszych sojuszników rozważana – wskazał.

Polska wyśle wojsko na Ukrainę?

Na pytanie, czy Polska wyśle żołnierzy na Ukrainę, Soloch odparł, że "nie ma o tym mowy, nie rozważamy tego". - Takie jest stanowisko sojusznicze, takie jest też stanowisko partnerów ukraińskich, którzy proszą o wsparcie, ale deklarują gotowość i wolę samodzielnej obrony, gdyby agresja rosyjska nastąpiła – dodał.

dwkol0m

Komentując z kolei kwestię tego, czy Polska wysyła sprzęt wojskowy na Ukrainę, Soloch odparł, że "wspieramy Ukrainę w kwestiach współpracy wojskowej, a możliwość tego rodzaju wsparcia jest brana pod uwagę". - Nie mogę się podzielić żadną konkretną informacją. Jeżeli decyzja zapadnie, opinia publiczna będzie o tym poinformowana – zaznaczył.

Wiceszef MSZ przestrzega Rosję. Stanowcza zapowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwkol0m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwkol0m
dwkol0m
Więcej tematów