Trwa ładowanie...
komisja europejska

Polska praworządność pod lupą Brukseli. Jest wniosek Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wystąpi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o środki tymczasowe zamrażające Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - przekazuje RMF. Ze wstępnych doniesień wynika, że decyzja może zostać wydana w ciągu tygodnia.

Share
Polska praworządność pod lupą Brukseli. Jest wniosek Komisji Europejskiej
Źródło: East News, Fot: AP/Associated Press/East News
d1tb875

Sytuacja związana z praworządnością w Polsce ponownie wróciła pod obrady Komisji Europejskiej. - Kolegium postanowiło upoważnić służby prawne do wystąpienia o środki tymczasowe do Trybunału Sprawiedliwości związane z procedurą o naruszenie prawa UE, zainicjowaną przez KE w sprawie reżimu dyscyplinarnego dla polskich sędziów - przekazał na konferencji prasowej w Strasburgu unijny komisarz Nicolas Schmit.

Na kilka godzin przed wydaniem tej decyzji toczyły się zakulisowe rozmowy z polskimi władzami. Przewodnicząca von der Leyen chciała dać Warszawie szanse na wycofanie się m.in. z kontrowersyjnej reformy systemu sprawiedliwości.

d1tb875

10 października KE zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Według unijnego organu nowy system środków dyscyplinarnych "nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego", w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.

Wniosek do unijnego trybunału będzie przez kilka dni przygotowywany przez prawników z KE. Dopiero wtedy zostanie oficjalnie skierowany do TSUE. Potem wstępną decyzję o zamrożeniu Izby Dyscyplinarnej wyda wiceprezes unijnego trybunału.

"Rząd podtrzymuje liczne argumenty potwierdzające zgodność rozwiązań z prawem UE. Wskazujemy również na konieczność zapewnienia skutecznego realizowania wymiaru sprawiedliwości oraz niezależność krajów UE w zakresie regulacji w tym obszarze" - przekazał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

W środę sprawa polskiej praworządności trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego. Europosłowie mają przyjąć rezolucję, która ma wezwać Komisję Europejską do "zastosowania specjalnych środków przeciw Polsce".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: WOŚP 2020. Wicerzecznik PiS przyszedł do studia bez serduszka, wyszedł już z nim

d1tb875

Podziel się opinią

Share
d1tb875
d1tb875
Więcej tematów