PolitykaNieoficjalnie: Senat ma gotowy nowy projekt ustawy o ustroju sądów

Nieoficjalnie: Senat ma gotowy nowy projekt ustawy o ustroju sądów

Nieoficjalnie wiadomo, że w Senacie jest już przygotowany nowy projekt ustawy o ustroju sądów. Przewiduje on m.in zniesienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Nieoficjalnie: Senat ma gotowy nowy projekt ustawy o ustroju sądów
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki

14.01.2020 | aktual.: 14.01.2020 11:38

O planach senatorów opozycji poinformował we wtorek na Twitterze dziennikarz RMF FM.

Z informacji, które uzyskał Tomasz Skory wynika, że Senat przygotował nową ustawę o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Projekt przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz wygaszenie mandatów sędziów obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

Nowi sędziowie KRS mieliby być powoływani przez sędziów. Kandydatów na członków KRS mogliby też zgłaszać grupy 2 tys. obywateli.

Próbowaliśmy potwierdzić tę informację u marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, ale nie odpowiedział na nasze pytania. Trwa w tej chwili posiedzenie zespołu ds. praworządności, w którym biorą udział eksperci polscy i zagraniczni.

Przygotowana przez posłów Solidarnej Polski nowa ustawa o ustroju sądów została przegłosowana w Sejmie i 23 grudnia trafiła do Senatu. We wtorek po południu nowelizację będą rozpatrywały senackie komisje - ustawodawcza oraz praw człowieka. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu.

Ustawa kagańcowa

Ustawa nazywana przez posłów opozycji dyscyplinującą przewiduje m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ponadto ustawa wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Dodatkowo powierza się Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoznawanie skarg dotyczących podważenia statusu sędziego.

W poniedziałek w mediach ukazała się informacja, że Komisja Europejska wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o zawieszenie w działaniu Izby Dyscyplinarnej SN do czasu rozstrzygnięcia postępowania przez TSUE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (431)