Trwa ładowanie...
d2ng42r

Nieoficjalnie: Senat ma gotowy nowy projekt ustawy o ustroju sądów

Nieoficjalnie wiadomo, że w Senacie jest już przygotowany nowy projekt ustawy o ustroju sądów. Przewiduje on m.in zniesienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Grodzki, marszałek Senatu
Tomasz Grodzki, marszałek Senatu (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
d2ng42r

O planach senatorów opozycji poinformował we wtorek na Twitterze dziennikarz RMF FM.

Z informacji, które uzyskał Tomasz Skory wynika, że Senat przygotował nową ustawę o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Projekt przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz wygaszenie mandatów sędziów obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

d2ng42r

Nowi sędziowie KRS mieliby być powoływani przez sędziów. Kandydatów na członków KRS mogliby też zgłaszać grupy 2 tys. obywateli.

Próbowaliśmy potwierdzić tę informację u marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, ale nie odpowiedział na nasze pytania. Trwa w tej chwili posiedzenie zespołu ds. praworządności, w którym biorą udział eksperci polscy i zagraniczni.

Przygotowana przez posłów Solidarnej Polski nowa ustawa o ustroju sądów została przegłosowana w Sejmie i 23 grudnia trafiła do Senatu. We wtorek po południu nowelizację będą rozpatrywały senackie komisje - ustawodawcza oraz praw człowieka. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu.

d2ng42r

Ustawa kagańcowa

Ustawa nazywana przez posłów opozycji dyscyplinującą przewiduje m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ponadto ustawa wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Dodatkowo powierza się Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoznawanie skarg dotyczących podważenia statusu sędziego.

W poniedziałek w mediach ukazała się informacja, że Komisja Europejska wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o zawieszenie w działaniu Izby Dyscyplinarnej SN do czasu rozstrzygnięcia postępowania przez TSUE.

d2ng42r

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2ng42r

d2ng42r
d2ng42r
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów