Trwa ładowanie...
ycipk-21oip3

Nieoficjalnie: Senat ma gotowy nowy projekt ustawy o ustroju sądów

Nieoficjalnie wiadomo, że w Senacie jest już przygotowany nowy projekt ustawy o ustroju sądów. Przewiduje on m.in zniesienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Grodzki, marszałek Senatu
Tomasz Grodzki, marszałek Senatu (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
ycipk-21oip3

O planach senatorów opozycji poinformował we wtorek na Twitterze dziennikarz RMF FM.

Z informacji, które uzyskał Tomasz Skory wynika, że Senat przygotował nową ustawę o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Projekt przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz wygaszenie mandatów sędziów obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

ycipk-21oip3

Nowi sędziowie KRS mieliby być powoływani przez sędziów. Kandydatów na członków KRS mogliby też zgłaszać grupy 2 tys. obywateli.

Próbowaliśmy potwierdzić tę informację u marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, ale nie odpowiedział na nasze pytania. Trwa w tej chwili posiedzenie zespołu ds. praworządności, w którym biorą udział eksperci polscy i zagraniczni.

Przygotowana przez posłów Solidarnej Polski nowa ustawa o ustroju sądów została przegłosowana w Sejmie i 23 grudnia trafiła do Senatu. We wtorek po południu nowelizację będą rozpatrywały senackie komisje - ustawodawcza oraz praw człowieka. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu.

ycipk-21oip3

Ustawa kagańcowa

Ustawa nazywana przez posłów opozycji dyscyplinującą przewiduje m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ponadto ustawa wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

Dodatkowo powierza się Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoznawanie skarg dotyczących podważenia statusu sędziego.

W poniedziałek w mediach ukazała się informacja, że Komisja Europejska wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o zawieszenie w działaniu Izby Dyscyplinarnej SN do czasu rozstrzygnięcia postępowania przez TSUE.

ycipk-21oip3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-21oip3

ycipk-21oip3
ycipk-21oip3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów