PolitykaPolonia podzielona ws. Trumpa - zdecyduje stanowisko wobec Rosji

Polonia podzielona ws. Trumpa - zdecyduje stanowisko wobec Rosji

Trump obiecuje znieść wizy dla Polaków, ale Polonia jest podzielona. Kluczowe będzie stanowisko kandydatów wobec Rosji.

30.09.2016 | aktual.: 30.09.2016 16:12

Jak dowiedzieliśmy się od uczestników, przychodząc na spotkanie z Polonią, Trump nawet nie wiedział, że mamy problem z wizami. Zareagował jednak błyskawicznie, obiecując, że już w kilka tygodni po zaprzysiężeniu zajmie się tą sprawą. Później zbuduje u nas tarczę antyrakietową, będzie też wzmacniał NATO.

- Jestem z wami, zgadzam się z wami a kiedy wasi przedstawiciele mówili, odpowiedziałem - nie musicie mnie przekonywać, z czym tu się nie zgadzać? - mówił Trump do Polonii.

Nic dziwnego, że na zakończenie działacze odśpiewali mu chóralne sto lat.

- Chcemy życzyć Panu wielu sukcesów, wszystkiego najlepszego, mamy nadzieję, że to pan będzie następnym prezydentem - powiedział Frank Spula, przewodniczący Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W listach rozsyłanych później mediom działacze przekonywali, że to nie było wcale oficjalnie udzielone poparcie. Pytanie pozostaje więc otwarte.

Kto byłby najlepszym prezydentem dla Polski? Postanowiliśmy zapytać o to mieszkających w USA Polaków a nie ma lepszego miejsca, żeby to zrobić niż Greenpoint, tradycyjnie polska dzielnica Nowego Jorku. Polonia jest zwykle dosyć konserwatywna, więc można by oczekiwać, że wszyscy podniosą tu ręce za Trumpem - okazało się to nie być tak oczywiste.

Polacy to, siłą rzeczy emigranci, a dla emigrantów łaskawsi byli zawsze Demokraci.

- Ja będę na Hillary Clinton z uwagi na to, że nie atakuje mniejszości etnicznych wspiera - mówił nam Darek, mieszkaniec Greenpointu. Pan Krzysztof uważa jednak, że głos warto oddać na kandydata, który reprezentuje tradycyjne amerykańskie wartości.

- My Polacy możemy się tylko przyczynić wybierając tą osobę, która będzie reprezentowała interes Polski i zarazem Stanów Zjednoczonych - mówi.

Z jednej strony mamy byłą sekretarz stanu, kiedyś zwolenniczkę resetu z Rosją. Dziś Hillary Clinton jest krytyczna wobec Władimira Putina. Z drugiej strony Trump, którego Putin, z wzajemnością, podziwia.

- Jeśli on mówi o mnie wspaniałe rzeczy, to ja też będę tak mówił o nim. On jest prawdziwym przywódcą - komentuje Donald Trump. - To obraźliwe i niepartiotyczne, sugeruje, że on pozwoli Putinowi robić co Putin zechce, a on będzie go usprawiedliwiał - komentuje Hillary Clinton.

Rudy Guliani, były burmistrz Nowego Jorku komentuje, że Trump nie zna Putina, nigdy go nie spotkał. - Czy będzie z nim negocjował? Tak! Czy Reagan negocjował z Gorbaczowem? Tak, ale on będzie negocjował tak, że upokorzy Związek Sowiec...przepraszam Rosję - komentuje.

Leszek Krawczyk, USA

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (103)