Policja szuka Ziobry. Mamy nieoficjalne kulisy z policji

W ostatnich dniach policjanci kilkanaście razy podjęli próbę dostarczenia byłemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze wezwania przed komisję śledczą ds. Pegasusa - ustaliła nieoficjalnie Wirtualna Polska. Byli zarówno w jego rodzinnych domach, jak i w biurze poselskim. Polityk do tej pory nie odebrał wezwania. Ziobro twierdzi, że do 7 lipca jest na zwolnieniu lekarskim.

Zbigniew Ziobro nie odebrał oficjalnego wezwania na przesłuchanie przed komisją ds. Pegasusa
Zbigniew Ziobro nie odebrał oficjalnego wezwania na przesłuchanie przed komisją ds. Pegasusa
Źródło zdjęć: © PAP | Rafa� Guz
Sylwester Ruszkiewicz

- Pismo z Prokuratury Krajowej w sprawie dostarczenia wezwania wpłynęło w ubiegłym tygodniu do Komendy Stołecznej. Zostało sprawdzonych pięć adresów, m.in. pod Skierniewicami i w Warszawie, a także biuro poselskie w Rzeszowie. Podjęto tam próby dostarczenia wezwania, spełzły one na niczym. Nie zastano świadka pod żadnym ze wskazanych adresów - mówi nam jeden ze śledczych znających kulisy policyjnych poszukiwań Zbigniewa Ziobry.

Z naszych ustaleń wynika, że policjanci byli w domu pod Skierniewicami w miejscowości Jeruzal w województwie łódzkim, a także w domu na warszawskim Ursynowie, który formalnie należy do żony polityka - Patrycji Koteckiej-Ziobro. W domu w Jeruzalu mundurowi byli w weekend.

- W ubiegłym tygodniu - w piątek, sobotę i niedzielę - policjanci udali się do domu Zbigniewa Ziobry pod Łodzią. Byli tam w sumie kilkanaście razy. Nikogo nie zastali na miejscu. Z rozmów z sąsiadami wynikało, że nikt tam nie przebywa od dłuższego czasu - mówi nam anonimowo jeden policjantów. To w tym w domu pod koniec marca funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań w związku ze śledztwem ws. Funduszu Sprawiedliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kurski jednak trafi do PE? "Racjonalny ruch Kaczyńskiego"

Szefowa komisji zwróciła się do prokuratury

Szefowa komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka w rozmowie z Wirtualną Polską potwierdza, że po tym, jak Ziobro nie odbierał wezwań, zwróciła się do prokuratury.

- Usiłujemy dostarczyć zawiadomienie i wezwanie na komisję panu ministrowi Zbigniewowi Ziobrze, ale go nie odbiera. Postanowiliśmy więc przy pomocy policji ustalić miejsce pobytu. Jak widać na razie bezskutecznie - mówi WP Sroka.

Posłanka przypomina, że na początku prac komisji Ziobro zapewniał pisemnie, że "jak najbardziej jest chętny do uczestnictwa w takim przesłuchaniu". Z kolei w Sejmie podkreślała, że do komisji nie dotarło na razie żadne zwolnienie lekarskie byłego ministra. I zapewniła, że - jeśli nie doszłoby do poniedziałkowego przesłuchania z przyczyn zdrowotnych - będzie dążyć do ustalenia innego dogodnego terminu, który będzie do zaakceptowania dla świadka.

W marcu Ziobro poinformował, że przeszedł operację z powodu nowotworu przełyku.

W środę po południu były minister odniósł się do sprawy na platformie X (dawnym Twitterze).

"Komisja śledcza dobrze wie, że po wykryciu u mnie rozległego raka przełyku i węzłów chłonnych żołądka przeszedłem skomplikowaną operację i kontynuuję leczenie. A w Kancelarii Sejmu od tygodni jest moje zwolnienia lekarskie obejmujące okres do 7 lipca. Wezwanie mnie na 1 lipca i zaangażowanie policji to prymitywna prowokacja i zwykłe, obrzydliwe nękanie (zresztą zgodnie z prawem do doręczeń policja może być używana wyłącznie w sytuacjach 'niezbędnej konieczności', w pierwszej kolejności powinna korzystać z drogi pocztowej). Już dawno publicznie oświadczyłem i to podtrzymuję, że chcę stanąć przed komisją. Tylko muszę wrócić do sił a komisja w swoich działaniach winna respektować obowiązujące prawo" - napisał Ziobro.

Przesłuchanie przed sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa ma odbyć się w poniedziałek, 1 lipca. Komisja ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Sylwester Ruszkiewicz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (432)