Tusk może ogłosić triumf po tym pomyśle. Jest nowy sondaż
Przedstawiony przez lidera PO Donalda Tuska pomysł "babciowego" wywołał prawdziwą burzę na scenie politycznej. Politycy PiS oskarżają Tuska o populizm. Zastrzeżenia mają także politycy opozycji. Co na ten temat sądzą Polacy? Ponad połowa - w badaniu na zlecenie WP - dobrze ocenia ten projekt.
29.03.2023 | aktual.: 29.03.2023 07:18
"Babciowe" to świadczenie socjalne dla matek, które Donald Tusk zapowiedział kilka dni temu na spotkaniu z wyborcami w Częstochowie. Kobiety, które chciałyby wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, miałyby dostać 1500 zł miesięcznie. Mogłyby za te pieniądze opłacić żłobek lub nianię. Albo podzielić się pieniędzmi z babciami za opiekę nad dziećmi.
- Nie wiem, jak to się skleja wyborcom Platformy Obywatelskiej, liberałom, którzy najpierw słyszą, że czas skończyć z rozdawnictwem, a następnie słyszą Donalda Tuska, żeby tutaj 1500, tutaj jakiś kolejny będzie dodatek - skrytykował natychmiast pomysł przedstawiony przez lidera PO sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Posłanka PiS Jadwiga Emilewicz powiedziała jednak, że jeśli projekt ustawy w tej sprawie trafi do Sejmu, posłowie zagłosują "ponad podziałami".
Polacy o "babciowym"
A co o pomyśle przedstawionym przez Donalda Tuska sądzą Polacy? Jak oceniają pomysł "babciowego"? Zapytał ich o to United Surveys w najnowszym sondażu przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski. Wyniki świadczą niejako o tym, że PiS stracił "polityczny słuch".
Okazuje się, że ponad połowa Polaków - 51,7 proc. dobrze ocenia pomysł "babciowego" (21 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie dobrze", 30,7 proc. - "raczej dobrze").
Pomysł nowego świadczenia nie podoba się 33,8 proc. ankietowanych ("zdecydowanie źle" ocenia go 17,2 proc. badanych, "raczej źle" - 16,6 proc.).
14,5 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Wyborcom Koalicji Obywatelskiej i PSL "babciowe" się podoba
Komu najbardziej podoba się projekt "babciowego"? Wyborcom Koalicji Obywatelskiej. Pozytywnie ocenia go aż 76 proc. badanych (22 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie dobrze", 54 proc. - "raczej dobrze").
Tylko 21 proc. badanych, którzy deklarują, że głosowali w ostatnich wyborach parlamentarnych na przedstawicieli KO, projekt ten nie przypadł do gustu (15 proc. ocenia go "zdecydowanie źle", 6 proc. - "raczej źle"). 3 proc. z nich udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Sporo zwolenników "babciowego" jest też w gronie wyborców PSL i Kukiz'15. Podoba się on 68 proc. z nich, przy czym "zdecydowanie dobrze" ocenia go zaledwie 3 proc., a "raczej dobrze" - 65 proc. Opinię negatywną na temat "babciowego" ma 32 proc. wyborców PSL i Kukiz'15. "Zdecydowanie źle" ocenia go 9 proc. z nich, "raczej źle" - 23 proc.
Wyborcy Lewicy podzieleni, a PiS?
Wyborcy Lewicy są w tej kwestii mocno podzieleni. 48 proc. z nich ocenia pomysł "babciowego" dobrze ("zdecydowanie dobrze" - 26 proc., "raczej dobrze" - 22 proc.). Negatywnie ocenia ten projekt 51 proc. wyborców Lewicy, przy czym odpowiedzi "zdecydowanie źle" udzieliło zaledwie 1 proc. badanych.
Wśród wyborców Konfederacji przeważają nieznacznie oceny negatywne (44 proc.) nad pozytywnymi (38 proc.). 18 proc. wyborców tego ugrupowania nie ma zdania na ten temat.
A co sądzą wyborcy PiS, ugrupowania słynącego z wielu programów socjalnych, w tym popularnego 500 plus? Okazuje się, że 61 proc. z nich źle ocenia projekt przedstawiony przez lidera Platformy Obywatelskiej (32 proc. ocenia go "zdecydowanie źle", a 29 proc. "raczej źle").
22 proc. wyborców, którzy głosowali na PiS, dobrze ocenia "babciowe" ("zdecydowanie dobrze" - 12 proc., "raczej dobrze" - 10 proc.).
17 proc. wyborców PiS udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Kobiety podzielone w kwestii "babciowego"
Jak rozkłada się poparcie dla tego pomysłu wśród mężczyzn i kobiet? Okazuje się, że pomysł "babciowego" podoba się 56 proc. kobiet ("zdecydowanie dobrze" ocenia go 21 proc., "raczej dobrze" - 35 proc.) oraz 47 proc. mężczyzn ("zdecydowanie dobrze" ocenia go 21 proc., "raczej dobrze" - 26 proc.).
Co ciekawe, nie podoba on się aż 41 proc. kobiet ("zdecydowanie źle" ocenia go 17 proc., "raczej źle" - 24 proc.) oraz 26 proc. mężczyzn ("zdecydowanie źle" ocenia go 17 proc., "raczej źle" - 9 proc.).
27 proc. mężczyzn udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć". Kobiety są w tej kwestii bardziej zdecydowane - tylko 3 proc. z nich nie ma w tej kwestii zdania.
Potencjalni beneficjenci są na "tak"
A co sądzą potencjalni beneficjenci "babciowego"? Wśród grup wiekowych 18-29 i 30-39 lat poparcie dla tego projektu jest bardzo wysokie. W tej pierwszej sięga 65 proc., w drugiej 58 proc.
W grupie wiekowej 18-29 lat tylko 14 proc. badanych źle ocenia projekt przedstawiony przez lidera PO, 21 proc. nie ma na ten temat zdania.
W grupie wiekowej 30-39 lat pomysł "babciowego" źle ocenia już 27 proc. badanych, 15 proc. nie ma na ten temat zdania.
W starszych grupach wiekowych, w których kryją się potencjalne babcie, poparcie dla "babciowego" spada. Wśród badanych w wieku 40-49 lat oraz 50-59 lat pomysł ten podoba się 41 proc. badanych. Nie podoba odpowiednio 48 proc. i 46 proc. ankietowanych.
Poparcie dla "babciowego" wzrasta ponownie po 60. roku życia. Pomysł ten podoba się 51 proc. najstarszych respondentów, nie podoba 37 proc. z nich.
Badanie przeprowadzono w dniach 24-26.03.2023 metodą CATI&CAVI (ratio 50/50) na próbie 1000 osób.