Tusk może ogłosić triumf po tym pomyśle. Jest nowy sondaż
Przedstawiony przez lidera PO Donalda Tuska pomysł "babciowego" wywołał prawdziwą burzę na scenie politycznej. Politycy PiS oskarżają Tuska o populizm. Zastrzeżenia mają także politycy opozycji. Co na ten temat sądzą Polacy? Ponad połowa - w badaniu na zlecenie WP - dobrze ocenia ten projekt.
"Babciowe" to świadczenie socjalne dla matek, które Donald Tusk zapowiedział kilka dni temu na spotkaniu z wyborcami w Częstochowie. Kobiety, które chciałyby wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, miałyby dostać 1500 zł miesięcznie. Mogłyby za te pieniądze opłacić żłobek lub nianię. Albo podzielić się pieniędzmi z babciami za opiekę nad dziećmi.
- Nie wiem, jak to się skleja wyborcom Platformy Obywatelskiej, liberałom, którzy najpierw słyszą, że czas skończyć z rozdawnictwem, a następnie słyszą Donalda Tuska, żeby tutaj 1500, tutaj jakiś kolejny będzie dodatek - skrytykował natychmiast pomysł przedstawiony przez lidera PO sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
"Babciowe". Platforma Obywatelska podaje wyliczenia
Posłanka PiS Jadwiga Emilewicz powiedziała jednak, że jeśli projekt ustawy w tej sprawie trafi do Sejmu, posłowie zagłosują "ponad podziałami".
Polacy o "babciowym"
A co o pomyśle przedstawionym przez Donalda Tuska sądzą Polacy? Jak oceniają pomysł "babciowego"? Zapytał ich o to United Surveys w najnowszym sondażu przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski. Wyniki świadczą niejako o tym, że PiS stracił "polityczny słuch".
Okazuje się, że ponad połowa Polaków - 51,7 proc. dobrze ocenia pomysł "babciowego" (21 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie dobrze", 30,7 proc. - "raczej dobrze").
Pomysł nowego świadczenia nie podoba się 33,8 proc. ankietowanych ("zdecydowanie źle" ocenia go 17,2 proc. badanych, "raczej źle" - 16,6 proc.).
14,5 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Wyborcom Koalicji Obywatelskiej i PSL "babciowe" się podoba
Komu najbardziej podoba się projekt "babciowego"? Wyborcom Koalicji Obywatelskiej. Pozytywnie ocenia go aż 76 proc. badanych (22 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie dobrze", 54 proc. - "raczej dobrze").
Tylko 21 proc. badanych, którzy deklarują, że głosowali w ostatnich wyborach parlamentarnych na przedstawicieli KO, projekt ten nie przypadł do gustu (15 proc. ocenia go "zdecydowanie źle", 6 proc. - "raczej źle"). 3 proc. z nich udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Sporo zwolenników "babciowego" jest też w gronie wyborców PSL i Kukiz'15. Podoba się on 68 proc. z nich, przy czym "zdecydowanie dobrze" ocenia go zaledwie 3 proc., a "raczej dobrze" - 65 proc. Opinię negatywną na temat "babciowego" ma 32 proc. wyborców PSL i Kukiz'15. "Zdecydowanie źle" ocenia go 9 proc. z nich, "raczej źle" - 23 proc.
Wyborcy Lewicy podzieleni, a PiS?
Wyborcy Lewicy są w tej kwestii mocno podzieleni. 48 proc. z nich ocenia pomysł "babciowego" dobrze ("zdecydowanie dobrze" - 26 proc., "raczej dobrze" - 22 proc.). Negatywnie ocenia ten projekt 51 proc. wyborców Lewicy, przy czym odpowiedzi "zdecydowanie źle" udzieliło zaledwie 1 proc. badanych.
Wśród wyborców Konfederacji przeważają nieznacznie oceny negatywne (44 proc.) nad pozytywnymi (38 proc.). 18 proc. wyborców tego ugrupowania nie ma zdania na ten temat.
A co sądzą wyborcy PiS, ugrupowania słynącego z wielu programów socjalnych, w tym popularnego 500 plus? Okazuje się, że 61 proc. z nich źle ocenia projekt przedstawiony przez lidera Platformy Obywatelskiej (32 proc. ocenia go "zdecydowanie źle", a 29 proc. "raczej źle").
22 proc. wyborców, którzy głosowali na PiS, dobrze ocenia "babciowe" ("zdecydowanie dobrze" - 12 proc., "raczej dobrze" - 10 proc.).
17 proc. wyborców PiS udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
Kobiety podzielone w kwestii "babciowego"
Jak rozkłada się poparcie dla tego pomysłu wśród mężczyzn i kobiet? Okazuje się, że pomysł "babciowego" podoba się 56 proc. kobiet ("zdecydowanie dobrze" ocenia go 21 proc., "raczej dobrze" - 35 proc.) oraz 47 proc. mężczyzn ("zdecydowanie dobrze" ocenia go 21 proc., "raczej dobrze" - 26 proc.).
Co ciekawe, nie podoba on się aż 41 proc. kobiet ("zdecydowanie źle" ocenia go 17 proc., "raczej źle" - 24 proc.) oraz 26 proc. mężczyzn ("zdecydowanie źle" ocenia go 17 proc., "raczej źle" - 9 proc.).
27 proc. mężczyzn udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć". Kobiety są w tej kwestii bardziej zdecydowane - tylko 3 proc. z nich nie ma w tej kwestii zdania.
Potencjalni beneficjenci są na "tak"
A co sądzą potencjalni beneficjenci "babciowego"? Wśród grup wiekowych 18-29 i 30-39 lat poparcie dla tego projektu jest bardzo wysokie. W tej pierwszej sięga 65 proc., w drugiej 58 proc.
W grupie wiekowej 18-29 lat tylko 14 proc. badanych źle ocenia projekt przedstawiony przez lidera PO, 21 proc. nie ma na ten temat zdania.
W grupie wiekowej 30-39 lat pomysł "babciowego" źle ocenia już 27 proc. badanych, 15 proc. nie ma na ten temat zdania.
W starszych grupach wiekowych, w których kryją się potencjalne babcie, poparcie dla "babciowego" spada. Wśród badanych w wieku 40-49 lat oraz 50-59 lat pomysł ten podoba się 41 proc. badanych. Nie podoba odpowiednio 48 proc. i 46 proc. ankietowanych.
Poparcie dla "babciowego" wzrasta ponownie po 60. roku życia. Pomysł ten podoba się 51 proc. najstarszych respondentów, nie podoba 37 proc. z nich.
Badanie przeprowadzono w dniach 24-26.03.2023 metodą CATI&CAVI (ratio 50/50) na próbie 1000 osób.