Trwa ładowanie...
d2zylwl
hamas

Pokój w Ziemi Świętej. Porozumienie między Hamasem i Izraelem

Izraelskie media podają, że doszło do porozumienia między Hamasem a stroną izraelską w sprawie deeskalacji konfliktu w Strefie Gazy. Wpływ na pozytywny przebieg rokowań mieli mieć katarscy negocjatorzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Palestyński policjant podczas patrolu w Strefie Gazy
Palestyński policjant podczas patrolu w Strefie Gazy (NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto)
d2zylwl

Konflikt w Strefie Gazy, który trwa od 2006 roku (a więc od kiedy Hamas przejął tam władzę), został nieco wyciszony za sprawą wybuchu pandemii koronawirusa. Następnie odżywał, by w ostatnich tygodniach (a konkretniej od 6 sierpnia) znów nabrać na sile.

Hamas wysyłał na stronę izraelską balony zapalające. W odpowiedzi wojsko odpowiadało ogniem. Walki sprawiły, że pracująca w Strefie Gazy elektrownia była w stanie pracować jedynie przez 3 do 4 godzin dziennie.

Porozumienie dzięki mediatorom

"Po serii rozmów, w których pośredniczył przedstawiciel Kataru, Mohammed al-Amadi, osiągnięto porozumienie, w celu uniknięcia eskalacji i ustabilizowania sytuacji. Ogłoszono kilka projektów, które posłużą naszym mieszkańcom w Gazie i złagodzą ich sytuację, biorąc pod uwagę kryzys związany z koronawirusem, który nas dotknął" - oświadczyło biuro przywódcy Hamasu Yahya Sinwar.

d2zylwl

Warto odnotować, że w połowie sierpnia Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. To trzecie po Arabii Saudyjskiej i Jordanii państwo arabskie uznające państwowość Izraela.

Maseczki wrócą jesienią? Szef GIS komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zylwl

Podziel się opinią

Share
d2zylwl
d2zylwl
Więcej tematów