Palestyna grozi wycofaniem się z porozumienia z Oslo

Palestyńskie władze zagroziły, że opuszczą układ z Oslo, jeśli prezydent USA Donald Trump ogłosi plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Ich zdaniem ta propozycja "faworyzuje stroną izraelską".

Palestyna grozi wycofaniem się z porozumienia z Oslo
Źródło zdjęć: © East News | AP
Katarzyna Romik

26.01.2020 | aktual.: 26.01.2020 19:36

Informacje o groźbie Palestyńczyków podała agencja AFP. Według jej informatora, wysokiego rangą urzędnika, Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) zastrzegła sobie prawo do "wycofania się z umowy przejściowej z Oslo".

Według Palestyńczyków, propozycja Donalda Trumpa zmieni "tymczasową okupację w stałą".

Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że ma zamiar przedstawić plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Donald Trump chce to zrobić jeszcze przed wtorkowym spotkaniem z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Biały Dom ujawnił w ubiegłym roku, że plan zakłada m.in. inwestycje o wartości ok. 50 mld dolarów dla Palestyńczyków (w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Egipcie, Jordanii i Libanie), reformę gospodarki i powiązanie Palestyny z jej sąsiadami. Miałoby to doprowadzić do stworzenia co najmniej 1 mln nowych miejsc pracy dla Palestyńczyków.

Palestyńska prasa ostrzega, że próba wdrożenia nowego projektu Waszyngtonu zniweczy wszelkie szanse na pokój i sprawi, że region wejdzie w nową fazę konfliktu.

Z kolei izraelski dziennik "Jedijot Achronot" napisał, że należy oczekiwać, że Izrael otrzyma "zielone światło od USA" na aneksję żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu i w Dolinie Jordanu.

Podkreślono również to, że plan Trumpa zakłada przekazanie Izraelowi całej Jerozolimy. Państwo palestyńskie będzie mogło powstać tylko wtedy, gdy Autonomia Palestyńska uzna Izrael, a Hamas zostanie rozbrojony.

Rzecznik prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, Nabil Abu Rudeina, przypomniał, że administracja USA nie kontaktowała się w tej sprawie z Palestyńczykami. Ocenił, że "żaden plan pokojowy nie może zostać wprowadzony w życie bez aprobaty narodu palestyńskiego i palestyńskich władz".

Amerykanie podkreślają, że plan pokojowy zakłada rozszerzenie suwerenności Izraela na żydowskie osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu oraz prawdopodobnie nie przewiduje utworzenia osobnego i w pełni suwerennego państwa palestyńskiego.

Przypomnijmy, że porozumienie z Oslo zawarto w 1993 r. między Izraelem a OWP. Umożliwiło ono stworzenie podstaw Autonomii Palestyńskiej. Umowa miała wygasnąć w 1999 r., ale została przedłużona przez obie strony.

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)