Trwa ładowanie...
d4fyywv
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogrzeb

Pogrzeb Szimona Peresa. "Osiągnął w życiu tyle, co tysiąc osób"

• W Jerozolimie odbył się pogrzeb Szimona Peresa
• Żegnały go tysiące Izraelczyków i dziesiątki delegacji z całego świata
• Wśród światowych przywódców, którzy uczestniczyli w uroczystościach, byli m.in. Barack Obama, Mahmud Abbas i książę Karol
• Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda, a UE - Donald Tusk
• Obama: Szimon osiągnął w życiu tyle, co tysiąc osób
• Ostatnie państwowe uroczystości pogrzebowe tej skali odbyły się w Izraelu w 1995 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogrzeb Szimona Peresa. "Osiągnął w życiu tyle, co tysiąc osób"
(PAP, Fot: ABIR SULTAN)
d4fyywv

W Jerozolimie odbył się pogrzeb byłego prezydenta Izraela Szymona Peresa. Tysiące Izraelczyków i dziesiątki delegacji z całego świata pożegnały jednego z najważniejszych przywódców Państwa Żydowskiego, który zmarł w środę w wieku 93 lat.

Do Jerozolimy przyjechali światowi przywódcy. Wśród kilkudziesięciu liderów byli prezydenci Barack Obama, Francois Hollande, Joachim Gauck i przywódca palestyński Mahmud Abbas, a także król Hiszpanii Filip VI i brytyjski następca tronu książę Karol. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda, a Unię Europejską przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Rano kondukt pogrzebowy przeszedł z Knesetu na cmentarz na Wzgórzu Hertzla. Transportowaniu trumny, przykrytej państwową flagą, na teren nekropolii towarzyszyły modlitwy odmawiane przez wojskowego rabina. Szimon Peres, były prezydent, premier i jeden z najważniejszych przywódców Izraela spocznie w alei zasłużonych. Wśród przemawiających na cmentarzu byli członkowie władz i dzieci Szymona Peresa. Głos zabrał także przyjaciel zmarłego, pisarz Amos Oz. Jako jedyni z zagranicznych gości przemawiali Bill Clinton i Barack Obama, były i obecny prezydent USA.

d4fyywv

- Wiedział, że gwarantem bezpieczeństwa dla Izraela nie jest zwycięstwo nad przeciwnikami, ale pokój z nimi - wspominał Szymona Peresa Obama. Jak podkreślił, Peres potrafił zarażać innych optymizmem i pozytywnym myśleniem, a także przekonać, że jutro może być lepiej, nawet jeśli nic na to nie wskazywało. - Odszedł ostatni z pokolenia założycieli Izraela. Szimon osiągnął w życiu tyle, co tysiąc osób - dodał Barack Obama.

Prezydent podzielił się także osobistymi wspomnieniami związanymi z Szimonem Peresem, przypominając jego wizytę w Białym Domu. Barack Obama powiedział, że Peres, podobnie jak inni wielcy przywódcy XX wieku, potrafił trwać przy swoich przekonaniach - nawet jeśli nie szły one w parze z obecnymi trendami i opiniami. Mówił także o silnych, nierozerwalnych więziach łączących Stany Zjednoczone i Izrael, które wynikają z tradycji judeochrześcijańskiej, opartej na szacunku do wartości człowieka, a także z podobnej historii

Ostatnie państwowe uroczystości pogrzebowe tej skali odbyły się w Izraelu w 1995 roku, gdy chowano Icchaka Rabina, zamordowanego przez żydowskiego ekstremistę przeciwnego porozumieniom z Palestyńczykami. Na jerozolimskim cmentarzu na Wzgórzu Hertzla Peres spoczął obok Rabina.

Urodzony w II RP Szimon Peres, jeden z najwybitniejszych polityków izraelskich, zmarł w Tel Awiwie, dwa tygodnie po doznaniu udaru mózgu. W latach 2007-2014 był prezydentem Izraela, dwukrotnie pełnił stanowisko premiera, przez wiele lat był ministrem i posłem. Był też jednym z twórców historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP), które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską. Za swoje wysiłki na rzecz procesu pokojowego został rok później uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

d4fyywv

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d4fyywv

d4fyywv
d4fyywv
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów