Joachim Gauck
Miejsce urodzenia: | Rostock |
Joachim Gauck jest duchownym luterańskim, publicystą i bezpartyjnym politykiem. Od 2012 roku do 2017 roku pełnił urząd prezydenta Niemiec, a od 1990 do 2000 działał jako prezes Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi. Został odznaczony m.in Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi RFN w 2000 roku i Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN w 1995 roku.
Joachim Gauck – dzieciństwo, życie prywatne
Joachim Gauck jest synem Olgi i Joachima Gaucków, urodził się w rodzinie marynarzy w 1940 roku. Jego ojciec został aresztowany przez sowieckie siły okupacyjne, oskarżono go o szpiegostwo, a następnie deportowano do syberyjskiego gułagu.
Gauck ukończył gimnazjum w Rostocku, a później, w latach 1958-1965, studiował tam teologię. Początkowo chciał zostać dziennikarzem, ale ówczesna sytuacja polityczna i jego wyraźnie okazywana niechęć wobec komunizmu (Gauck odmówił wstąpienia do ruchu komunistycznego Wolna Niemiecka Młodzież) uniemożliwiły mu to. Kiedy ukończył teologię, zaczął działać jako pastor w parafiach Ewangelicko-Luterańskich Kościoła Meklemburgii.
Joachim Gauck ożenił się w 1959 roku z Gerhild Gauck; małżeństwo ma czworo dzieci: Katharinę, Christiana, Gesine, Martina. Jednakże Gauck od 2000 roku jest związany z inną kobietą, dziennikarką Danielą Schadt, która na jego prośbę została oficjalną pierwszą damą Niemiec. Małżeństwo Gaucka z Gerhild nie zostało formalnie zakończone, a to odbiło się echem wśród niemieckiej opinii publicznej podczas kampanii prezydenckiej.
Joachim Gauck – działalność polityczna
W latach 80. Joachim Gauck działał przeciwko reżimowi komunistycznemu. Brał udział w demonstracjach, został rzecznikiem Nowego Forum, czyli niemieckiej, demokratycznej organizacji opozycyjnej, a w marcu 1990 roku został wybrany do Izby Ludowej. Został również członkiem ówczesnego Bundestagu.
Przez 10 lat pełnił funkcję przewodniczącego Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi, czyli organizacji, która udostępnia różne materiały z archiwów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych NRD.
W 2010 roku Joachim Gauck został kandydatem na stanowisko prezydenta Niemiec, a popierany był przez partię SPD oraz Zielonych. Wówczas na to stanowisko kandydowały trzy inne osoby: Luc Jochimsen, Christian Wulff, Frank Rennicke. Gauck uzyskał w pierwszych dwóch turach dużą liczbę głosów, co uplasowało go na drugiej pozycji, jednakże w ostatniej turze przegrał z Christianem Wullfem.
Kiedy Joachim Gauck objął urząd prezydenta, na pierwszą wizytę zagraniczną udał się do Polski. Było to pod koniec marca w 2012 roku.
Joachim Gauck – wybrane publikacje
Joachim Gauck jest autorem wielu książek, w tym np.:
- Freedom. A Plea (2012),
- Zima latem, wiosna jesienią. Wspomnienia (2014),
- Libertà! (2013),
- Die Stasi-Akten: das unheimliche Erbe der DDR (1991),
Komentarze