Pogrzeb papieża - oficjalny protokół. "Sytuacja bez precedensu" po śmierci Benedykta XVI

W sobotę, 31 grudnia 2022 roku zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Śmierć byłego biskupa Rzymu uruchomiła szereg niecodziennych zdarzeń - w historii nowożytnej nigdy nie zdarzyło się bowiem, by ceremoniałom pogrzebowym poprzednika przewodniczył obecnie urzędujący papież. Co wiadomo na temat pogrzebu Josepha Ratzingera? Uroczystość odbędzie się 5 stycznia.

Pogrzeb papieża Benedykta XVI. Jak będzie wyglądać uroczystość?
Pogrzeb papieża Benedykta XVI. Jak będzie wyglądać uroczystość?
Źródło zdjęć: © PAP | VATICAN MEDIA

Po śmierci papieża w Watykanie uruchamiane są procedury opracowane na taki wypadek. Wszystkie wydarzenia, które mają miejsce od stwierdzenia zgonu biskupa Rzymu do jego pochówku, stanowią element tradycyjnego ceremoniału. Sytuacja po śmierci Benedykta XVI jest jednak wyjątkowa - Stolica Apostolska nie przewidziała bowiem precedensu, w którym obecnie urzędujący papież pochowa swojego poprzednika.

Pogrzeb Benedykta XVI

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, "wszystkie przygotowania do uroczystości pogrzebowych (Benedykta XVI - przyp.red.) będą tak niecodzienne, jak przed prawie dziesięcioma laty organizowano życie Watykanu po sensacyjnej rezygnacji papieża i przyznaniu mu nigdy nieistniejącego tytułu emerytowanego papieża".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostatni Anioł Pański Benedykta XVI

Dotychczas, po stwierdzeniu i ogłoszeniu "światu i miastu" śmierci papieża, rozpoczynał się uroczysty ceremoniał, do którego należało pożegnanie głowy kościoła przez kardynałów oraz wiernych - aby to umożliwić, ciało papieża zostaje przeniesione do Bazyliki św. Piotra. Te procedury zastosowano również po śmierci papieża-emeryta. Ciało Benedykta XVI będzie wystawione na widok publiczny od poniedziałku, 2 stycznia do środy 4 stycznia do godziny 19:00. Pogrzeb byłego biskupa Rzymu rozpocznie się we czwartek o godz. 9.30.

Pogrzeb papieża. Ceremoniał inny, niż dotychczas

Zgodnie z tradycją, ciało papieża umieszcza się w cyprysowej trumnie. Cyprys jest bowiem symbolem nieśmiertelności i trwałości. Do trumny wkładany jest worek z monetami, które były używane w czasie pontyfikatu głowy kościoła - liczba monet powinna odpowiadać latom pontyfikatu papieża. Razem z nimi, w trumnie umieszczana jest również tzw. tuba Rogito, która zawiera spisane najważniejsze momenty oraz dokumenty z czasów panowania papieża w Watykanie. Przed zamknięciem trumny, twarz papieża jest zakrywana białym, jedwabnym płótnem.

Po ceremoniale, trumna z ciałem papieża zostaje wystawiona na placu przed bazyliką św. Piotra. Tam rozpoczyna się ostatnie pożegnanie Głowy Kościoła. Zgodnie z dotychczasowym rytuałem, msza pogrzebowa rozpoczyna się od orszaku koncelebrantów - kardynałów i patriarchów Kościołów Wschodnich. Uroczystości przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego - wiadomo jednak, że w przypadku pogrzebu Benedykta XVI uroczystość pogrzebową poprowadzi papież Franciszek. Jak dotychczas nie są jednak znane jej szczegóły - jak poinformował rzecznik Watykanu, emerytowany papież wyraził życzenie, by jego pogrzeb "odbył się pod znakiem prostoty". Jak informują media, o wszystkich szczegółach uroczystości zdecyduje papież Franciszek.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie