Pogrzeb Gorbaczowa. Wyznaczono datę

Ceremonia pożegnania pierwszego i zarazem jedynego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa, który zmarł we wtorek w wieku 91 lat, odbędzie się w sobotę w Sali Kolumnowej Domu Związków - poinformował w środę Władimir Poliakow, sekretarz prasowy Fundacji Gorbaczowa.

Pogrzeb Gorbaczowa. Wyznaczono datę
Pogrzeb Gorbaczowa. Wyznaczono datę
Źródło zdjęć: © PAP
Violetta Baran

31.08.2022 | aktual.: 31.08.2022 18:51

Fundacja Gorbaczowa przekazała, że dostęp do sali kolumnowej będzie zapewniony wszystkim, którzy będą chcieli pożegnać ostatniego przywódcę Związku Radzieckiego.

- Pogrzeb odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Nowodziewiczym - powiedziała córka Gorbaczowa w rozmowie z agencją Interfax. Spocznie on obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1990 roku.

Córka Gorbaczowa nie odpowiedziała, czy zorganizowany będzie państwowy pogrzeb polityka - wskazała agencja.

Był jedynym prezydentem ZSRR

Michaił Gorbaczow w 1985 roku został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Od 1988 do 1990 roku zajmował stanowisko przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. To on zaproponował utworzenie stanowiska prezydenta, którym wkrótce został i wykreślenie z rosyjskiej konstytucji artykułu o "wiodącej roli partii".

Był pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. Zajmował to stanowisko od 1990 do 1991 roku.

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako "pieriestrojka" - przebudowa. W 1990 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.

Po przejściu na polityczną emeryturę Gorbaczow wielokrotnie krytykował rosyjskiego dyktatora Władimira Putina za ataki na wolne media i wytykał mu skoncentrowanie wokół siebie całej władzy w państwie. W ubiegłych latach jego stosunek do rządów na Kremlu uległ zmianie. Ostatni przywódca ZSRR popierał m.in. aneksję Krymu przez Rosję. W 2016 roku otrzymał od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zakaz wjazdu do tego kraju.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie wypowiadał się publicznie na temat działań Kremla, ale - jak ujawnił magazyn Forbes w rozmowie z szefem Radia Echo Moskwy, Aleksiejem Wieniediktowem - Michaił Gorbaczow miał wyrazić sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na sąsiednie państwo i skrytykować Władimira Putina za autorytaryzm, militaryzm i dławienie wolności obywatelskich.

Źródło: tass.ru, interfax.ru

Wybrane dla Ciebie