Trwa ładowanie...
d3n3f8c

Nagroda Nobla

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Nagroda Nobla przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny literatury, ekonomii i pokoju. Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje Norweski Komitet Noblowski, a pozostałe szwedzki.

Prestiżowe wyróżnienia zostało ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu. Nagrody przyznawane są od 1901 roku, a uroczystości ich wręczenia odbywa się 10 grudnia, ale Nobla z ekonomii wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Laureaci dostają osiem milionów koron, czyli prawie milion euro. Ponadto otrzymują medal i dyplom.

Najbardziej oczekiwanymi nagrodami są te z dziedziny literatury i pokoju. Choć te ostatnie wzbudzają kontrowersje. W 2009 roku pokojowego Nobla dostał Barack Obama, a został nominowany 12 dni po swoim zaprzysiężeniu.

W 2016 roku świat śledził losy literackiego Nobla, ponieważ dostał go Bob Dylan. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo od lat znajdował się na liście osób nominowanych do Nagrody Nobla, ale amerykański piosenkarz, poeta i pisarz nie odbierał telefonów od Komitetu Noblowskiego. Napisał list, w którym swój brak obecności tłumaczył innymi zobowiązaniami.

d3n3f8c

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n3f8c
d3n3f8c
d3n3f8c
Więcej tematów
d3n3f8c