Nie żyje Michaił Gorbaczow. Miał 91 lat
Zmarł Michaił Gorbaczow, sekretarz generalny KC KPZR w latach 1985–1991 oraz pierwszy i jedyny prezydent ZSRR. Były rosyjski przywódca miał 91 lat.
Doniesienia o śmierci przekazała prokremlowska agencja Ria Nowosti, powołując się na informacje Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie.
"Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś [we wtorek - przyp. red.] wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie" - poinformowano w komunikacie placówki.
Były przywódca ZSRR hospitalizowany był od początku lipca. Jak informowały media, zdiagnozowano u niego cukrzycę oraz dolegliwości z nerkami. Lekarze podjęli wówczas decyzję, że 91-latek musi przejść stałą dializę.
W nocy z wtorku na środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał w rozmowie z agencją Interfax, że prezydent Władimir Putin składa najgłębsze kondolencje z powodu śmierci Michaiła Gorbaczowa. Jak dodał, rosyjski przywódca w środę rano ma przesłać wiadomość z kondolencjami "do krewnych i przyjaciół męża stanu".
"W naszej pamięci pozostanie jako ten, dzięki któremu Związek Radziecki przeszedł do historii, choć on chciał go uratować. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz, gdy są tacy, którym marzy się powrót do imperialnej przeszłości" - przekazał rzecznik polskiej dyplomacji Łukasz Jasina.
"Michaił Gorbaczow był zaufanym i szanowanym przywódcą. Odegrał kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny i upadku żelaznej kurtyny. Otworzył drogę do wolnej Europy. Tego dziedzictwa nie zapomnimy" - przekazała szefowa KE Ursula von der Leyen.
Z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził swój "głęboki smutek" po śmierci Michaiła Gorbaczowa. Stwierdził, że oddaje hołd "wyjątkowemu mężowi stanu, który zmienił bieg historii".
"Zrobił więcej niż ktokolwiek inny, aby pokojowo doprowadzić do końca zimnej wojny" - napisał Guterres w komunikacie prasowym i dodał, że "świat stracił wielkiego przywódcę, oddanego multilateralizmowi i niestrudzonego obrońcę pokoju".
Gorbaczow nie żyje. Był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla
Michaił Gorbaczow w 1985 roku został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Od 1988 do 1990 roku zajmował stanowisko przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. W latach 1990-1991 był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR.
Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako "pieriestrojka" - przebudowa. W 1990 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.
Po przejściu na polityczną emeryturę Gorbaczow wielokrotnie krytykował rosyjskiego dyktatora Władimira Putina za ataki na wolne media i wytykał mu skoncentrowanie wokół siebie całej władzy w państwie. W ubiegłych latach jego stosunek do rządów na Kremlu uległ zmianie. Ostatni przywódca ZSRR popierał m.in. aneksję Krymu przez Rosję. W 2016 roku otrzymał od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zakaz wjazdu do tego kraju.