Trwa ładowanie...

Alarmujące słowa szefa NATO. "Rosjanie Stawiają zaciekły opór" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Wtorek to 482. dzień rosyjskiej inwazji. - Widzimy, że Ukraina posuwa się naprzód, ale walki są bardzo ciężkie z zaciekłym oporem ze strony Rosjan, którzy ustanowili dobrą obronę. Ale jestem pewien, że ukraińskie dowództwo podejmuje właściwe decyzje operacyjne - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, którego cytuje ukraiński 24 Kanal. Jak podkreślił, Ukraina potrzebuje stałego wsparcia sojuszników, aby wyzwolić swoje terytorium. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosjanie się bronią. Szef NATO: "Stawiają zaciekły opór" [RELACJA NA ŻYWO]Rosjanie się bronią. Szef NATO: "Stawiają zaciekły opór" [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: PAP, fot: OLIVIER HOSLET
d185btq
d185btq
  • Do wczesnych godzin porannych trwał w Ukrainie kolejny atak rosyjskich dronów. Bezzałogowce pojawiły się również nad Lwowem, gdzie - jak poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki - ucierpiał "krytycznie ważny obiekt infrastruktury".
  • Rosjanie uczą się bardzo powoli. Nadal nie potrafią odpowiednio chronić własnej łączności, a zachodnie systemy bez problemów wykrywają ślad elektroniczny sztabów. W ten sposób polują na najważniejszych rosyjskich generałów. Kreml stracił już trzynastego.
Trwa łączenie
21:21, 20.06.2023

Wołodymyr Zełenski potwierdził, że rosyjskie wojska ostrzelały ratowników działających w Chersoniu. 


- Ośmiu pracowników Państwowego Pogotowia Ratunkowego zostało rannych, jeden niestety zmarł... Moje kondolencje dla rodziny i przyjaciół! Ukraińscy żołnierze z pewnością odpowiedzą terrorystom za całą tę podłość - powiedział lider Ukrainy w nagraniu wideo.

21:07, 20.06.2023

Tylko Izrael może dostarczyć Ukrainie sprzęt umożliwiający odpieranie ataków irańskich dronów - oświadczył szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak w wywiadzie dla portalu Times of Israel.


Jermak wyraził frustrację, że premier Izraela Benjamin Netanjanu nie wsparł Ukrainy w otwarty sposób. Zaznaczył, że transakcje zakupu broni między Rosją i wrogim Izraelowi Iranem powinny skłonić Izrael do pomocy Ukrainy.


- Widzimy, jak dyktator na Kremlu (tj. prezydent Rosji Władimir Putin) robi sobie zdjęcia rodzinne z przywódcami Iranu, a potem irańska broń jest używana przeciwko nam i wam. Nie wiem, czego więcej trzeba - powiedział Jermak.

20:58, 20.06.2023

Szef MSZ Ukrainy spotkał się w Londynie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenen.


"Omówiliśmy kolejne kroki mające na celu wzmocnienie zdolności kontrofensywnych Ukrainy, przygotowanie dokumentów szczytu w Wilnie dotyczących perspektywy członkostwa Ukrainy w NATO oraz zwiększenie globalnego poparcia dla Formuły Pokoju" - pisze na Twitterze Kułeba.

20:47, 20.06.2023

Nowe zdjęcia satelitarne potwierdzają, że zbiornik Kachowski przestał istnieć. Pozostała tylko sama rzeka Dniepr, kilka dopływów i kilka małych jezior w okolicy. Wszystko przez wysadzenie zapory w Nowej Kachowce przez Rosjan. 

20:33, 20.06.2023

"Strategicznym celem Rosji jest dziś zamrożenie konfliktu za wszelką cenę. Kolejne kroki to zapewnienie stabilizacji wewnętrznej poprzez scementowanie reżimu Putina (wybory), przywrócenie zdolności wojskowych, destabilizacja Europy i przygotowanie do drugiej rundy wojny" - pisze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

20:19, 20.06.2023

Trudna sytuacja ukraińskich wojsk na froncie. Nie dość, że spore problemy napotyka ofensywa na południu kraju, to Rosjanie zaczęli intensywniej nacierać ukraińskie pozycje na wschodzie. To wygląda jak początek przemyślanej operacji, Rosjanie nie zapomnieli o Donbasie - mówią Wirtualnej Polsce wojskowi eksperci.

20:07, 20.06.2023

W Chersoniu słychać eksplozje.

19:59, 20.06.2023

Rosyjskie okręty wojenne zaczęły od niedawna krążyć na zasadzie "ruchu wahadłowego" po Morzu Czarnym, poruszając się pomiędzy Sewastopolem na okupowanym Krymie i Noworosyjskiem; utrudnia to naszym siłom atakowanie tych jednostek - zauważył we wtorek ukraiński portal wojskowy Defense Express.

19:49, 20.06.2023

- Jeśli chodzi o rosyjskie groźby użycia taktycznej broni jądrowej, to broń boże, ale jeśli odważą się to zrobić, wtedy świat powinien zareagować w zupełnie inny sposób. Powinny być sankcje, powinny być piekielne, żeby to się jak najszybciej skończyło - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez Ukrinform.


Zaznaczył, że w przypadku użycia taktycznej broni jądrowej byłaby to "zupełnie inna wojna, inna odpowiedzialność, inne działania naszych partnerów".

19:35, 20.06.2023

Skutki rosyjskiego uderzenia na Nikopol. Ranny został 74-letni mężczyzna.

19:29, 20.06.2023

W największej w Rosji fabryce prochu strzelniczego do broni palnej i amunicji artyleryjskiej, położonej w mieście Kotowsk pod Tambowem, doszło we wtorek do eksplozji. Zginęły co najmniej cztery osoby, a kilkanaście zostało rannych - poinformował ukraiński portal Obozrevatel.

19:20, 20.06.2023

Zdaniem prezydenta Czech Petra Pavla, który we wtorek występował na konferencji "Nasze bezpieczeństwo nie jest oczywiste", należy obawiać się zmęczenia długą wojną w Ukrainie. Może ona doprowadzić do rozłamu w jedności Zachodu. Jego zdaniem na to liczy prezydent Rosji Władimir Putin.

18:59, 20.06.2023

Wojna w Ukrainie może się zakończyć zaskakująco szybko, ocenił we wtorek Ivo Juurvee z estońskiego Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa. Ekspert dodał, że ukraiński wywiad i jego sojusznicy, głównie Amerykanie, lepiej rozumieją to, co robi rosyjska armia, niż sami Rosjanie.

18:50, 20.06.2023

Francja i Włochy są zjednoczone we wspieraniu wysiłków wojennych Ukrainy i będą kontynuować pomoc wojskową - oświadczył we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu z premier Włoch Giorgią Meloni.

18:38, 20.06.2023

Rosyjski czołg został zniszczony przez 128. Brygadę Szturmową Górską przy użyciu przeciwpancernego pocisku kierowanego Stugna-P.

18:30, 20.06.2023

Trzech spośród 11 ukraińskich jeńców wojennych węgierskiego pochodzenia, uwolnionych z niewoli w Rosji i wywiezionych bez naszej wiedzy na Węgry, powróciło już do ojczyzny; podejmujemy działania, by sprowadzić stamtąd również pozostałe osoby - oświadczył we wtorek rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

18:20, 20.06.2023

"Jestem wdzięczny parlamentowi Słowacji za uznanie Hołodomoru z lat 1932-1933 za ludobójstwo na narodzie ukraińskim. Decyzja podjęta w odpowiednim czasie, znaczący wkład w przywrócenie historycznej sprawiedliwości i oddanie czci milionom niewinnych ofiar" - pisze na Twitterze Wołodymyr Zełenski. 

18:06, 20.06.2023

W 2022 roku liczba ludności w Niemczech wzrosła o 1,3 proc., czyli o ponad 1,1 miliona osób, poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny. Według statystyków wynika to głównie z przybycia dużej liczby uchodźców z Ukrainy. Na koniec 2022 r. w Niemczech mieszkało 84,4 mln osób.

17:56, 20.06.2023

W największej w Rosji fabryce prochu strzelniczego do broni palnej i amunicji artyleryjskiej, położonej w mieście Kotowsk pod Tambowem, doszło we wtorek do eksplozji; zginęły co najmniej cztery osoby, a kilkanaście zostało rannych - poinformował ukraiński portal Obozrevatel za rosyjskimi państwowymi agencjami i mediami.

17:48, 20.06.2023

Na wschodzie rosyjskie siły okupacyjne próbują posuwać się naprzód, ale nie są w stanie przebić się przez obronę wojsk ukraińskich - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malyar w rozmowie z  Jedyny Nowyj, o czym donosi agencja Ukrinform. 


- Jeżeli dla nas główne działania ofensywne odbywają się na południu w kilku kierunkach, to wróg wyznacza wschód jako główny kierunek swojego ataku i tam kontynuuje swoją główną ofensywę. Pomimo tego, że wróg musi być w defensywie na południu, nadal nie rezygnuje z planów dotarcia do granic obwodów donieckiego i ługańskiego. Można to nazwać ofensywą, nawet zakrojoną na szeroką skalę, ze względu na fakt, że dzieje się to na kierunkach Łymańskim i Kupiańskim, a wróg tak naprawdę ciągnie tam jednostki powietrznodesantowe, aby skutecznie przebić się przez naszą obronę. Jak dotąd wrogowi nie udało się tego zrobić - podkreśliła Malyar.


Jednocześnie wskazała, że ukraińscy obrońcy posuwają się naprzód: "Właściwie idziemy do przodu stopniowo, małymi krokami, ale bardzo pewnie".

17:43, 20.06.2023

Rola i potencjał sektora prywatnego w mobilizowaniu inwestycji na skalę potrzebną do odbudowy Ukrainy - będą wśród tematów środowej konferencji w Londynie "Ukraine Recovery Conference", poświęconej kwestiom powojennej odbudowy Ukrainy. Polski rząd będzie reprezentował na konferencji szef MSZ Zbigniew Rau.jdh h

17:35, 20.06.2023

- Widzimy, że Ukraina posuwa się naprzód, ale walki są bardzo ciężkie z zaciekłym oporem ze strony Rosjan, którzy ustanowili dobrą obronę. Ale jestem pewien, że ukraińskie dowództwo podejmuje właściwe decyzje operacyjne - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, którego cytuje ukraiński 24 Kanal.


Szef NATO podkreślił, że Ukraina potrzebuje stałego wsparcia sojuszników, aby wyzwolić swoje terytorium i mieć lepszą pozycję negocjacyjną. Jednocześnie Stoltenberg zaznaczył, że NATO nie jest i nie będzie stroną konfliktu.

17:28, 20.06.2023

Na Białorusi trwają przygotowania do przyjęcia rosyjskich pocisków nuklearnych, szykowane są miejsca przechowywania tej broni; niemniej, dotychczas nie przewieziono tam jeszcze ani jednej głowicy jądrowej - oznajmił we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

17:23, 20.06.2023

Proces rozpatrywania formalnych wniosków od sojuszników o transferze F-16 do Ukrainy jest już w toku, ale może zająć kilka miesięcy - powiedział w Paryżu przedstawiciel Departamentu Stanu Stan Brown. Zaznaczył, że dotychczas USA nie zdecydowały się przekazać własnych maszyn. 

17:08, 20.06.2023

Tak obecnie wygląda Biblioteka Korolenko w okupowanym Mariupolu, po zniszczeniu budynku przez wojska rosyjskie podczas blokady miasta.

17:01, 20.06.2023

Blisko związani z Władimirem Putinem bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie, należący do najbogatszych obywateli Rosji, skutecznie ukrywali drogie nieruchomości w krajach zachodniej Europy; z jednej z nich, znajdującej się w Austrii, korzystała córka Putina Maria Woroncowa - ujawniły we wtorek portale OCCRP i Ważnyje Istorii.

16:56, 20.06.2023

Dziesięć do dwunastu mln ton odpadów powstało w Ukrainie w wyniku pełnoskalowej wojny wszczętej przez Rosję - poinformowała we wtorek wiceminister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Wiktorija Kyrejewa w Radiu Swoboda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d185btq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d185btq
Więcej tematów