Trwa ładowanie...

Pogoda. Wody Polskie: lodołamacze ruszają do akcji na Wiśle

Do akcji na Wiśle skierowano lodołamacze - przekazał w sobotę prezes Wód Polskich. Przemysław Daca stwierdził, że "temperatura na poziomie minus dwóch stopni z tendencją rosnącą" pozwala na pracę tych jednostek.

Share
Pogoda. Wody Polskie: lodołamacze ruszają do akcji na Wiśle
Pogoda. Wody Polskie: lodołamacze ruszają do akcji na WiśleŹródło: PAP, Fot: Tytus Żmijewski
d3liie4

- Są warunki, które umożliwią podjęcie wstępnej akcji lodołamania. Zobaczymy, co uda się zrobić - powiedział Przemysław Daca na konferencji prasowej we Włocławku. Prezes Wód Polskich zaznaczył, że "sytuacja na Wiśle jest stabilna i w miarę bezpieczna".

- Poziom wody w Płocku spadł o 20 cm i spada na wszystkich wodowskazach w okolicy - informował Daca.

d3liie4

Wyjaśnił również, że czoło pokrywy lodowej przemieściło się z okolic Płocka w stronę Kępy Polskiej i Wyszogrodu. Tam poziom wody rośnie, ale nie przekroczył jeszcze stanu alarmowego.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa. "Zima stulecia"? Wiemy, kiedy się skończy

Pogoda. Sytuacja na Wiśle. Lodołamacze w akcji

- Przed nami trudna i czasochłonna akcja na Wiśle. Może potrwać kilka tygodni - mówił z kolei we Włocławku zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś.

d3liie4

Zapowiedział, że lodołamacze będą pracowały 7 dni w tygodniu. - Stała pokrywa lodowa jest w tym momencie ukształtowana na odcinku ok. 90 km - relacjonował Woś.

Utrzymano ogłoszony w poniedziałek alarm przeciwpowodziowy. Został wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta - w miejscowości Popłacin.

Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

PAP
Włocławek, 13.02.2021. Lodołamacz na terenie Zbiornika Wodnego Włocławek. Źródło: PAP, Fot: Tytus Żmijewski

Źródło: TVP Info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3liie4

Podziel się opinią

Share
d3liie4
d3liie4
Więcej tematów