Trwa ładowanie...
d17ipah
Pogoda długoterminowa z IMGW na luty 2021

Pogoda długoterminowa z IMGW na luty 2021

Pogoda pokazuje nam, że luty to zdecydowanie zimowy miesiąc. Czy mrozy pozostaną z nami do końca miesiąca? - Luty będzie klasycznym lutym, czyli miesiącem, kiedy zima trzyma mocno. Nie powinniśmy spodziewać się gwałtownych zmian temperatury, ociepleń i roztopów - powiedział w programie "Newsroom" WP prof. Mirosław Miętus z IMGW. - Pokrywa śnieżna będzie utrzymywać się raczej cały czas - dodał gość Patrycjusza Wyżgi. Prof. Miętus, odnosząc się do porównań tegorocznej zimy wobec średnich z ostatnich lat wyjaśnił, że styczeń był miesiącem normalnym pod względem termicznym. - Luty z reguły jest cieplejszy niż styczeń. Są jednak takie sytuacje, że miesiące wymieniają się - tłumaczył prof. Mirosław Miętus z IMGW.

Sobota, niedziela, kolejne dni, wiRozwiń

Transkrypcja:

Sobota, niedziela, kolejne dni, wiosna, koniec mrozów, koniec zimy? Nie, nie, nie, nie, musimy zapomnieć. W tym roku luty będzie klasycznym lutym, czyli będzie miesiącem, w którym zima trzyma i ma się dobrze. Nie powinniśmy się spodziewać jakiś gwałtownych zmian temperatury, poważnych ociepleń i roztopów, raczej pokrywa śnieżna będzie się utrzymywać przez cały czas i niskie temperatury będą nam przypominały, co znaczy w naszych szerokościach geograficznych zima. No i przypomnimy sobie panie profesorze to stare polskie przysłowie "idzie luty, podkuj buty", bo bardzo wielu z nas, szczególnie wśród dzieciaków i młodzieży kompletnie nie ma pojęcia, o czym mowa. A to oznacza, skoro my mamy teraz 9 dzień lutego, że jeszcze dwa, dwa i pół tygodnia potrzyma śnieg. Czyli spokojnie dzieciaki po lekcjach przez dwa tygodnie na sanki bez problemu, śnieg będzie leżał. Najprawdopodobniej tak. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie, a rzeczywiście buty trzeba podkuć, bo dzisiaj na południu mamy jeszcze stosunkowo ciepło, możemy się spodziewać też i marznących opadów, czyli takiej mieszanki, którą mieszkańcy południowych regionów Polski, zwłaszcza na południowym wschodzie, znają od ostatniego tygodnia doskonale i takie zdarzenie, takie sytuacje mogą również występować w najbliższych dniach. Panie profesorze, a czy my o zimie 2021 roku możemy mówić, że to zima dekady, no prawie dekady? Tak zimno rzeczywiście nie było, nie wiem, od 2012 roku? Dekady, to znaczy się właściwie tak, bo zaczynamy dekadę w tym roku, więc zima 2020-21 jako pierwsza zima dekady będzie tą, bez wątpienia. Ale jak spojrzymy już na 2 miesiące, które mamy za sobą zimowe - grudzień 2020 był bardzo ciepłym miesiącem. Styczeń był w normie, styczeń był w normie, temperatura w styczniu na obszarze całej Polski to jest -1 stopień Celsjusza, podczas gdy norma wieloletnia dla Polski dla stycznia to jest niewiele powyżej zera. Zatem z punktu widzenia klasyfikacji termicznej, styczeń uważamy za miesiąc termicznie normalny. Chcę też powiedzieć, że luty nie jest wcale najzimniejszy miesiąc w Polsce, bo jest nim klasycznie styczeń i luty jest drugim, jeżeli chodzi o [bycie] najchłodniejszym miesiącem w cyklu rocznym, jednak jest troszeczkę cieplejszy tradycyjnie niż styczeń. Ale są takie sytuacje, w których te miesiące zamieniają się ze sobą jak gdyby miejscami w tym rankingu i luty bywał miesiącem chłodniejszym od stycznia.
d17ipah
d17ipah
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj