Pogoda długoterminowa 2023. Pokazali mapy do listopada
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował nową, długoterminową prognozę pogody dla Polski. Jak wskazują modele, w kolejnych miesiącach należy spodziewać się temperatur przewyższających normy wieloletnie. Synoptycy skorygowali także prognozę na sierpień 2023.
Długoterminowe, eksperymentalne prognozy pogody pozwalają poznać trendy meteorologiczne w nadchodzących miesiącach. IMGW opracowuje je na podstawie autorskich modeli pogodowych oraz danych światowych instytucji meteorologicznych. "Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - wyjaśniają synoptycy.
Sierpień. Pogoda długoterminowa. Zmiana w prognozach
Jak wynika z najnowszej prognozy pogody na lato, sierpień będzie miesiącem, w którym średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju będzie przewyższać normę wieloletnią. Oznacza to, że nadchodzący miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 tożsamych okresów w latach 1991-2020.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Największy wakacyjny hit Polaków. "Nie trzeba ciągle sięgać do portfela"
Z nowych map eksperymentalnej prognozy pogody wynika także, że sierpień - wbrew poprzednim prognozom - będzie miesiącem, w którym suma opadów atmosferycznych w całej Polsce ma mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Prognoza długoterminowa. Wrzesień 2023. Ciepły początek jesieni
Modele pogodowe IMGW wskazują, że wrzesień również będzie okresem, w którym średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie wyższa od normy wieloletniej. Na przeważającym obszarze kraju miesięczna suma opadów powinna natomiast mieścić się w zakresie niemal trzydziestoletniej normy. Wyjątkiem będą jedynie północno-wschodnie regiony kraju: Podlasie oraz Warmia i Mazury. Na tych terenach średnia suma opadów może przewyższać normy z lat 1991-2020.
Pogoda długoterminowa na jesień. Październik ponad normą
W kolejnym miesiącu - październiku - średnia temperatura powietrza wciąż ma być wyższa od tej notowanej w co najmniej 20 obserwowanych okresach w latach 1991-2020. "Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej" - informuje Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Prognoza na jesień. Listopad 2023. Taka będzie pogoda
Jak wskazują mapy opracowane przez IMGW, w listopadzie zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i suma opadów mają mieścić się w zakresach wieloletnich norm. Oznacza to, że przedostatni miesiąc roku będzie "podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020".