Trwa ładowanie...

Podwyżki cen gazu 2022 już od września. O ile wzrosną rachunki?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki 17 sierpnia zatwierdził zmianę taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa. Oznacza to, że już we wrześniu wielu odbiorców zapłaci większe rachunki za gaz. Ile wyniosła podwyżka? Jak wskazuje URE, podwyżki ceny gazu wyniosą ok. 0,5 - 0,7 proc.

gaz, kuchenkagaz, kuchenkaŹródło: pixabay.com
dwtoa2z
dwtoa2z

Po podwyżkach ceny żywności, węgla i prądu, przyszła pora na gaz. Wielu odbiorców spodziewało się wyższych rachunków ze względu na inflację i toczącą się wojnę w Ukrainie. Ogłoszona w środę przez prezesa URE taryfa może zostać wprowadzona najwcześniej po 14 dniach od daty jej publikacji, czyli na początku września.

Podwyżki cen gazu – odbiorcy zapłacą więcej

Zapowiedziana zmiana taryfy jest odpowiedzią na rosnące ceny zakupu gazu na potrzeby własne oraz podniesieniem kosztów dystrybucji, czyli przesyłania paliwa do odbiorców. "Rachunek odbiorcy paliwa gazowego składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia" - wyjaśnia opublikowany na stronie URE komunikat.

Zaprezentowane przez Urząd Regulacji Energetyki stawki wskazują, że odbiorcy należący do grupy taryfowej W-1.1, których średnie zużycie roczne gazu w skali kraju jest niewielkie, zapłacą rachunki wyższe średnio o 22 grosze. Większe podwyżki czekają odbiorców z taryfy W-2.1 i W-2.6, czyli tych, którzy gazu używają na przykład do ogrzewania domów. W ich przypadku wzrost rachunków może wynieść nawet 2,38 zł miesięcznie.

Podwyżki gazu 2022 – z kwartału na kwartał cena gazu rośnie

Według danych URE, średnia cena zakupu gazu ziemnego sprowadzanego z państw członkowskich UE lub z państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu rośnie z każdym rokiem. W II kwartale 2022 roku cena 1 kilowatogodziny wzrosła ponad czterokrotnie w odniesieniu do ubiegłego roku, a w zestawieniu z 2020 rokiem średnia cena zakupu gazu ziemnego z zagranicy wzrosła aż czternastokrotnie. Utrzymujący się trend wzrostowy przełoży się na cenę gazu u odbiorcy detalicznego.

dwtoa2z

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Im droższy gaz, tym słabsze euro". Tak ceny błękitnego paliwa trzęsą gospodarką Europy

Podwyżki cen gazu od kiedy? W przyszłym roku także zapłacimy więcej

Szybująca w górę cena gazu jest spowodowana sankcjami nałożonymi na Rosję, a także rekordowo wysoką inflacją. Spodziewane w przyszłym roku podwyżki będą także efektem zdjęcia uchwalonej przez rząd tarczy antyinflacyjnej. Tymczasowa obniżka podatków redukowała stawkę VAT na energię, w przypadku:

  • gazu ziemnego z 23 do 0 proc,
  • energii elektrycznej z 23 do 5 proc.

dwtoa2z

Tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać 31 października 2022, co oznacza, że dla wielu odbiorców rachunki za gaz wzrosną w nowym okresie rozliczeniowym, na początku 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwtoa2z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwtoa2z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj