Padła data. "Podpiszemy". Wskazał dzień finalizacji porozumienia

Trwają rozmowy liderów demokratycznej opozycji ws. utworzenia nowego rządu. Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika, że w poniedziałek przedstawiciele KO, Trzeciej Drogi i Lewicy podpiszą umowę koalicyjną.

Podpiszą umowę koalicyjną? Padła data
Podpiszą umowę koalicyjną? Padła data
Źródło zdjęć: © East News | Czarek Sokolowski
oprac. KAR

W czwartek w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie liderów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi. Politycy będą kontynuować rozmowy dot. utworzenia nowego rządu.

Polityk zaznajomiony ze sprawą zdradził w rozmowie z PAP, że negocjacje "odbywają się w dobrej atmosferze". - Pewnie w poniedziałek podpiszemy umowę koalicyjną - oświadczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zastrzegł przy tym, że o szczegółach nie będzie informował. Równolegle do liderów spotykają się też zespoły negocjacyjne. W południe we wtorek ma się odbyć ich kolejne spotkanie.

Umowa koalicyjna. "Wiele obszarów jest już dogadanych"

We wtorek w Polsat News sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński został zapytany, czy jest szansa, że jeszcze w tym tygodniu zakończą się prace nad umową koalicyjną i zostanie ona zawarta, odpowiedział: "Myślę, że ten tydzień jeszcze przepracujemy bardzo ciężko, jeżeli chodzi o te kwestie merytoryczne, (myślę) że to nie jest perspektywa tego tygodnia, ale będziemy starać się zakończyć te prace jak najszybciej".

Sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek w poniedziałek przekazał PAP, że zespół negocjacyjny, w którym on uczestniczy z ramienia swojej formacji, będzie spotykał się codziennie, aby pracować nad wypracowaniem kompromisu.

- Jakby się udało, to chcielibyśmy prace nad ramową umową programową do końca tygodnia sfinalizować - przekazał.

W porozumieniu mają się znaleźć wspólne punkty, które łączą KO, Trzecią Drogą i Lewicę. - Wiele obszarów jest już dogadanych. Chodzi między innymi o pozyskanie środków na Krajowy Plan Odbudowy, podwyżki dla budżetówki i nauczycieli, przywrócenia praworządności czy sferę dotyczącą edukacji - przekazał polityk.

Punktem niezgody może być kwestia aborcji, która różni głównie Lewicę od konserwatystów, zwłaszcza tych z Trzeciej Drogi. Niemniej do 20 podstawowych kierunków programowych mają zostać wpisane prawa kobiet.

Konsultacje w Kancelarii Prezydenta

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.

W zeszłym tygodniu odbyły się rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderami komitetów wyborczych, które w nowym Sejmie będą mieli swoich przedstawicieli. Po zakończeniu konsultacji prezydent przekazał, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera.

Jak powiedział, kandydatem Zjednoczonej Prawicy jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - jest Donald Tusk. Stwierdził też, że KO, Trzecia Droga i Lewica nie mają jeszcze formalnie zawartej koalicji, nie mają umowy koalicyjnej i nie mogą podać kandydatów na ministrów.

Czytaj więcej:

Źródło artykułu:PAP
politykawybory 2023wybory parlamentarne 2023
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)