Podatek od psa 2024. W przyszłym roku właściciele czworonogów zapłacą więcej

Jedną z opłat obowiązujących w Polsce jest podatek od psa. Jego wysokość jest ustalana przez miejscowe rady miejskie - nie może jednak przekroczyć kwoty określonej przez resort finansów. W 2024 roku maksymalna stawka podatku od psa wzrośnie. O ile? Kto nie musi płacić daniny za czworonoga?

Podatek za psa. W 2024 roku stawka wzrośnie
Podatek za psa. W 2024 roku stawka wzrośnie
Źródło zdjęć: © Pixabay

Podatek za psa należy do opłat lokalnych. Jak informuje rządowy serwis gov.pl, do jego zapłaty są zobowiązani mieszkańcy gmin, które ustaliły wspomnianą opłatę. Jednak również w tym przypadku obowiązują wyjątki. Jaka będzie wysokość opłaty za psa w 2024 roku? Różnica względem 2023 r. wyniesie niemal 23 złote.

Podatek za psa. Kto jest zwolniony?

Informację o tym, czy w danej gminie lub mieście obowiązuje podatek od psa, powinny przekazywać odpowiednie urzędy. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, z opłat za czworonogów obowiązują również zwolnienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za 1 psa nie muszą płacić osoby, które:

  • posiadają orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym
  • posiadają orzeczenie znacznym stopniu niepełnosprawności
  • mają więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Co ważne, właściciele 2 lub więcej psów, którzy spełniają wspomniane warunki, są zwolnieni z opłat za jednego czworonoga. To oznacza, że muszą oni uiszczać opłaty za kolejne czworonogi. Z obowiązku zapłaty podatku za jednego lub dwa psy są zwolnione natomiast osoby płacące podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar, lub 1 hektar przeliczeniowy. Jak informuje serwis gov.pl "płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa".

Niektóre gminy wprowadziły również dodatkowe zwolnienia z podatku za psa - na przykład w przypadku osób, które wzięły zwierzę ze schroniska.

Podatek od posiadania psa. Ile wyniesie w 2024 roku?

Jak wskazano w obwieszczeniu w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 ogłoszonym w Monitorze Polskim, maksymalna wysokość podatku za psa od 1 stycznia ma wynieść 173,57 zł. To wzrost o niemal 23 złote, względem 2023 roku, kiedy maksymalna stawka podatku od psa wyniosła 150,93 . Ostateczną kwotę daniny ustalą jednak urzędy miast i gmin. Kiedy należy zapłacić podatek za psa? Opłata jest uiszczana raz w roku. Dokładny termin oraz sposób zapłaty wskazują natomiast poszczególne gminy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)