Trwa ładowanie...

Po rekonstrukcji miały być oszczędności. Tymczasem etatów przybyło

Jesienią ubiegłego roku doszło do rekonstrukcji rządu. Liczba resortów została zmniejszona, co tłumaczono koniecznością zaciskania pasa i usprawnienia zarządzania. Okazuje się jednak, że choć ministrów jest mniej, to stanowisk w administracji rządowej przybyło.

Share
Po rekonstrukcji miały być oszczędności. Tymczasem etatów przybyło
Po rekonstrukcji miały być oszczędności. Tymczasem etatów przybyłoŹródło: East News, fot: JACEK DOMINSKI
d2h8r3r

Najgłośniejszą zmianą w rządzie Mateusza Morawieckiego, jaka dokonała się jesienią, było objęcie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego teki wicepremiera do spraw bezpieczeństwa.

Wprowadzono też głębokie zmiany w organizacji samego rządu. Liczbę ministerstw zredukowano z 20 do 14. Część resortów zlikwidowano lub połączono z innymi. Przekonywano wówczas, że celem takiej reorganizacji jest usprawnienie zarzadzania oraz oszczędności.

Okazuje się jednak, że z tych zapewnień niewiele wyszło. Poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak zwrócił się do rządu o informację na temat liczby zatrudnionych w administracji rządowej ludzi przed i po rekonstrukcji.

d2h8r3r

Zobacz też: mocne słowa Julii Przyłębskiej. Jest reakcja. "Nie mamy pani płaszcza i co pani nam zrobi?"

Niestety nie wszystkie resorty odpowiedziały. Nie udało się ustalić ile osób zatrudniało Ministerstwo Sportu przed połączeniem w resortem kultury czy Ministerstwo Cyfryzacji przed włączeniem do Kancelarii Premiera. Ujawnienia danych odmówiło też Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ministerstw mniej, a stanowisk przybywa

Jednak nawet biorąc pod uwagę, że dane są niepełne, to ujawnione liczby zaskakują. Po dodaniu informacji uzyskanych ze wszystkich ministerstw z wyjątkiem tych, które nie udzieliły odpowiedzi okazuje się, że zatrudnienie w rządzie nie tylko nie spadło, ale nieznacznie wzrosło. Jesienią, przed zmianami w rządzie było to 13 937 osób, a w styczniu już 13 965.

d2h8r3r

Co więcej - jak podaje "Rzeczpospolita"- niektórzy ministrowie wprost przyznali, że redukcji zatrudnienia nie było.

"Spośród pracowników zatrudnionych w Ministerstwie Infrastruktury przed rekonstrukcją rządu, żaden pracownik Ministerstwa Infrastruktury nie został zwolniony w wyniku zmian organizacyjnych" - napisał wiceszef tego resortu Andrzej Bittel. Część kompetencji Ministerstwa Infrastruktury została włączona do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

"W związku z rekonstrukcją rządu nikt nie został zwolniony ani oddelegowany do pracy w innych ministerstwach" - odparł z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Przeczytaj także:

d2h8r3r

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2h8r3r

Podziel się opinią

Share
d2h8r3r
d2h8r3r
Więcej tematów