Premier Mateusz Morawiecki na szczycie unijnym w Porto o patentach na szczepionki
- Każdy miesiąc przyspieszenia w produkcji szczepionek - dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii - to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii. Ja zdecydowanie opowiadam się za uwspólnotowieniem patentów - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.
- Do późnej nocy trwała gorąca debata dotycząca procesu szczepień. Kładziemy nacisk, żeby szczepionek w Europie było jak najwięcej, ale debata dotyczyła też uwspólnotowienia patentów, żeby te firmy, które mają zdolności produkcyjne mogły je wykorzystywać - stwierdził na briefingu prasowym premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w piątkowym szczycie unijnych przywódców w Porto. W sobotę zbiera się tam na nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej.
- Uwspólnotowienie patentów, to temat który my podnieśliśmy już parę miesięcy temu. W obliczu takich wyzwań, tak fatalnej choroby jaką jest COVID-19, szczepionki powinny być dobrem wspólnym i my na pewno stoimy na takim stanowisku - mówił premier. - Warto też zwrócić uwagę, że to właśnie rządy państw członkowskich i cała UE wyłożyły dużo środków na to, aby szczepionki mogły powstać, więc tym bardziej uważam, że uwspólnotowienie patentów jest tematem, który nie tylko coraz szerzej zyskuje swoich zwolenników tutaj, ale powinien być kwestią szybko przedyskutowaną i szybko zrealizowaną - dodał.
W jego ocenie każdy miesiąc przyspieszenia w produkcji szczepionek - dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii - to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii. - Ja zdecydowanie opowiadam się za uwspólnotowieniem patentów - podkreślił
- Dyskusje toczą się również wokół optymalnego modelu społecznego. Z ogromną dumą przedstawiam tu nasze osiągnięcia i nasz model społeczny. Przebudowaliśmy system podatkowy tak, żeby służył rodzinom, wychowywaniu dzieci i rodzicom - relacjonował premier.
Morawiecki zaznaczył, że wielu premierów pytało go o wprowadzane w Polsce "programy społeczne jako fundament naszego modelu społecznego, modelu sprawiedliwego, solidarnego". - Oczywiście u źródeł tego wszystkiego stało uszczelnienie systemu finansów publicznych, ale później przesunęliśmy ogromną pulę środków na walkę z wykluczeniem, ubóstwem, z biedą, na walkę z bezrobociem i fakt, że Polska ma dzisiaj najniższe bezrobocie w UE, jest tutaj też szeroko komentowany - mówił Morawiecki.