Po porodzie porzuciła dziecko w pustostanie. Decyzja sądu ws. aresztu

Matka, która po porodzie porzuciła noworodka w pustostanie w Łodzi, decyzją sądu została w piątek aresztowana na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa dziecka w zamiarze ewentualnym. Zdaniem prokuratora istnieje obawa matactwa.

zdj. ilustracyjnePolicjanci szukali matki kilkanaście godzin/ zdj. ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News
Aleksandra Wieczorek

Co musisz wiedzieć?

  • Noworodek został znaleziony w pustostanie przy ul. Zgierskiej w Łodzi. Dziecko było skrajnie wychłodzone.
  • Matka została aresztowana na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa dziecka w zamiarze ewentualnym.
  • Kobieta przyznała się do zarzutu, twierdząc, że była w szoku. Początkowo mówiła, że nie wiedziała o ciąży, jednak później przyznała, że bała się reakcji partnera.

Sędzia Grzegorz Gała, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łodzi ds. karnych powiedział PAP w piątek, że wniosek o zastosowanie trzymiesięcznego aresztu tymczasowego wobec podejrzanej prokurator uzasadnił obawą matactwa i grożącą jej surową karą, a sąd zgodził się z tą argumentacją. Za zabójstwo dziecka kobiecie może grozić nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności.

- Zebrane dowody wskazują, że jest duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego podejrzanej czynu. Zachodzi też obawa matactwa, czyli możliwości uzgadniania z innymi osobami wersji zdarzenia. W dodatku kobiecie grozi surowa kara. W związku z tym sąd zdecydował, że podejrzana najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie - powiedział PAP sędzia Grzegorz Gała.

Podejrzana kobieta została zatrzymana w środę, kilkanaście godzin po tym, jak w pustostanie przy ul. Zgierskiej urodziła dziewczynkę, a noworodka razem z pępowiną i łożyskiem zapakowała do reklamówki i porzuciła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Rości sobie prawo". Reaguje na "bojówki Brauna" w szpitalu

Łódź. Noworodek znaleziony w pustostanie

Dziecko we wtorek wieczorem znalazł przypadkowy przechodzień. Natychmiast wezwał pomoc, dzięki czemu dziewczynka przeżyła, chociaż w momencie odnalezienia była skrajnie wychłodzona. Temperatura ciała dziewczynki spadła do 27 st. C. Medycy ocenili, że urodziła się nie później niż w ciągu jednej-dwóch godzin przed jej odnalezieniem.

Dziecko jest pod opieką lekarzy z Kliniki Neonatologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jego stan lekarz oceniają jako stabilny.

Akcję poszukiwania matki dziecka policjanci z KMP i KWP w Łodzi prowadzili przez kilkanaście godzin. Dzięki zapisom monitoringów, świadkom i pomocy okolicznych mieszkańców udało się ustalić miejsce zatrudnienia kobiety. Tam została zatrzymana, gdyż następnego dnia po porodzie w pustostanie poszła do pracy.

Kobieta trafiła do szpitala i tam została przesłuchana, usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa dziecka w zamiarze ewentualnym.

Jak powiedział PAP prokurator Paweł Jasiak, podejrzana przyznała się do zarzutu, wyjaśniła, że była w szoku, udała się do pustostanu i tam urodziła dziecko. Początkowo twierdziła, że nie wiedziała, że jest w ciąży, ale w trakcie przesłuchania przyznała jednak, że wiedziała o tym, ale bała się przyznać partnerowi.

Partner kobiety również został zatrzymany, ale po przesłuchaniu go w charakterze świadka prokurator uznał, że nic nie wskazuje na to, żeby mężczyzna wiedział o czynie matki i zwolnił go z policyjnego aresztu.

Para - 36-letnia kobieta i jej 44-letni partner - ma dwoje innych dzieci. Status władzy rodzicielskiej wobec całej trójki potomstwa zostanie ustalony przez sąd rodzinny.

Czytaj też:

Źródło artykułu:

Wybrane dla Ciebie

Pełczyńska-Nałęcz wicepremierem? Została wskazana przez Polskę 2050
Pełczyńska-Nałęcz wicepremierem? Została wskazana przez Polskę 2050
Trzęsienie ziemi w PiS na Dolnym Śląsku. Kaczyński zdecydował
Trzęsienie ziemi w PiS na Dolnym Śląsku. Kaczyński zdecydował
Wyniki Lotto 30.09.2025 – losowania Eurojackpot, Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Wyniki Lotto 30.09.2025 – losowania Eurojackpot, Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Magura u wybrzeży Turcji. Dron znaleźli rybacy
Magura u wybrzeży Turcji. Dron znaleźli rybacy
Nominacje ambasadorskie pod znakiem zapytania. Sikorski: mam nadzieję
Nominacje ambasadorskie pod znakiem zapytania. Sikorski: mam nadzieję
​Strażnik więzienny z Prusic nie żyje. Wcześniej zastrzelił swoje dzieci i teściową
​Strażnik więzienny z Prusic nie żyje. Wcześniej zastrzelił swoje dzieci i teściową
Wygrał miliony w lotto. Nic o tym nie wiedział
Wygrał miliony w lotto. Nic o tym nie wiedział
Zamach bombowy w Pakistanie. Jest nagranie
Zamach bombowy w Pakistanie. Jest nagranie
Tak "powitali" Donalda Trumpa generałowie. Prezydent z pretensjami
Tak "powitali" Donalda Trumpa generałowie. Prezydent z pretensjami
Rosyjskie media straszą Polskę "prowokacją Ukrainy"
Rosyjskie media straszą Polskę "prowokacją Ukrainy"
Woda porywała ludzi. Dramatyczne nagrania z Odessy
Woda porywała ludzi. Dramatyczne nagrania z Odessy
Tragedia w Chorzelowie. Dziadek z wnuczką potrąceni na torach
Tragedia w Chorzelowie. Dziadek z wnuczką potrąceni na torach