Trwa ładowanie...

PO odpowiada na piątkowe pytania PiS. Ale to chyba zbywanie rządzących. I obywateli

W piątek PiS wypuściło spot, w którym zadaje PO cztery pytania dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego, programu 500 plus, likwidacji IPN oraz CBA i przyjęcia imigrantów. PO zareagowało błyskawicznie i w odpowiedzi odsyła do swojej deklaracji programowej z 2016 r. Na które pytania możemy tam znaleźć odpowiedź?

PO odpowiada na piątkowe pytania PiS. Ale to chyba zbywanie rządzących. I obywateliŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d3e46xa
d3e46xa

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości zadała "totalnej opozycji" cztery pytania dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego, programu 500 plus, likwidacji IPN oraz CBA i kwestii przyjęcia imigrantów. "Pokażcie, czym chcecie przekonać Polaków" - apelowała Beata Mazurek.

Było pytanie, jest odpowiedź

Odpowiedź pada nadspodziewanie szybko. "Program Polska Obywatelska POkazaliśmy 2.10.2016. POlecamy" - czytamy na twitterowym koncie PO.

1. Kiedy i kto pójdzie na emeryturę

Odesłanie do dokumentu sprzed pół roku to karkołomny pomysł. Szukamy odpowiedzi na pierwsze pytanie, ale tam jej nie znajdziemy. Wiadomo jednak, że Platforma zwolennikiem zmian, które w tej kwestii wprowadził PiS, nie jest - bo to rząd Donalda Tuska przeforsował podwyższenie wieku emerytalnego. - Trzeba urealnić wiek emerytalny, obecna polityka PiS jest absurdalna - komentował ostatnio Grzegorz Schetyna.

d3e46xa

2. Co z 500 plus

"Zmodyfikujemy program Rodzina 500+ tak, by obejmował wszystkie dzieci. PiS w kampanii wyborczej oszukał część Polaków, wabiąc ich pomocą na każde dziecko. Trzy miliony dzieci nie otrzymały jednak wsparcia od państwa. Przywrócimy sprawiedliwość i obejmiemy pomocą wszystkie dzieci, aby żadna rodzina nie była poszkodowana" - tak w deklaracji odniesiono się do sztandarowego programu PiS-u. Ostatnio szef PO zapewniał, że powinno się ograniczyć liczbę osób, które pobierają pieniądze. 500+ nie powinno jego zdaniem przysługiwać bezrobotnym.

platforma.org
Źródło: platforma.org

3. IPN i CBA zostają czy nie

"Zlikwidujemy Instytut Pamięci Narodowej. Badanie historii nie może służyć manipulowaniu faktami i wykorzystywaniu jej do promowania ideologii. Ani tym bardziej do niszczenia prawdziwych bohaterów po to, by zastąpić ich przez siebie wykreowanymi. Zachowamy Główną Komisję Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz przywrócimy Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i między nie podzielimy zadania IPN. Historia wróci do szkół i na uniwersytety - dział edukacyjny IPN stanie się częścią Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk" - taki pomysł padł odnośnie do IPN-u.

platforma.org
Źródło: platforma.org
d3e46xa

Również CBA nie ma już zdaniem Platformy racji bytu. "Ściganie przestępców to zadanie i kompetencja policji, nie polityków. Nie ma zgody na tworzenie nad-policji, służącej do wywoływania strachu i paraliżowania przeciwników politycznych przez aktualnie rządzących. To nie są narzędzia demokratycznej władzy. Po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską, Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zlikwidowane. Kompetencje CBA przejmie wydział ds. ścigani korupcji w Centralnym Biurze Śledczym policji" - czytamy.

platforma.org
Źródło: platforma.org

4. Paląca kwestia imigrantów

Gdy we wrześniu 2015 r. Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim Unii program relokacji migrantów, ówczesna premier Ewa Kopacz wyraziła zgodę na przyjęcie przez nasz kraj 7 tys. osób z Iraku, Syrii i Erytreii. Ale później jej partia poparła uchwałę Sejmu, która sprzeciwiała się przymusowej relokacji w państwach Unii Europejskiej.

d3e46xa

"UE musi wypracować wspólną politykę imigracyjną. Solidarność musi się jednak wiązać z dobrowolnością. Sprzeciwimy się pomysłom wprowadzenia automatycznych mechanizmów rozdziału uchodźców. Nie ma i nie będzie na to społecznego przyzwolenia – nasi europejscy partnerzy muszą się z tym pogodzić. Rozdział uchodźców musi się odbywać na zasadach dobrowolnych" - stwierdza PO.

platforma.org
Źródło: platforma.org

"Wspólna walka z terroryzmem. Coraz większym wyzwaniem dla UE staje się także walka z terroryzmem. Obowiązkiem Polski jest poprzeć pomysły skuteczniejszej walki z terroryzmem na poziomie unijnym (zwłaszcza dalej idącą wymianę informacji), z odpowiednimi gwarancjami zabezpieczającymi wolności obywatelskie. To oznacza konieczność pogłębienia integracji na tym polu, ale akurat w tej kwestii „więcej Europy” przyniesie korzyści" - dodaje Platforma.

d3e46xa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e46xa
Więcej tematów